bahçe mobilyaları

BAHÇE MOBİLYALARI

Son dönemlerde dekor yapmaya olan ilgi artmıştır. Bunun mantığa uygun sonucu olarak dış mekânların da dekore edilmesi gündeme gelmiştir. Çağdaş insanının artan iş temposunun olması ve betonarme binaların arasında kısılıp kalmasının sonucu olarak tabiata özlem duyması kaçınılmazdır. İnsanlar bu özlemi ya evlerinin bahçelerinde ya da balkon ve teraslarında çeşitli derlemeler yaparak giderme yolunu seçmektedirler. Bu tür düzenlemeler için bahçe mobilyalarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Çitler, korkuluklar, salıncak, masa, sandalye, koltuk, şezlong ve hamaktan oluşan mobilyalara ihtiyaç duyulmaktadır. Artan talep sonucu bahçe mobilyaları yapımında hızlı üretim makinelerinin kullanılması gereklilik olmuştur. Bazı işletmeler garantili ürünler yapmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle imalatı yapılan malzemelerin de belirli bir standartta olması gerekmektedir. Onarım ve değişimler sadece bu biçimde mümkün olabilmektedir. Bu çeşit ürünlerin müşteriye satışı da emsallerine göre daha basit yapılabilmektedir.

BAHÇE MASALARI

Çeşitleri : Yazılı kaynaklarda bir destek üzerine oturtulmuş tabladan meydana gelen mobilya olarak tanımlanır. Bir başka tanımla, üzerinde yemek yeme ve çeşitli eşyaları koyma amacıyla kullanılan değişik şekildeki ayaklar üzerine oturtulmuş tabladan oluşan mobilya olarak da tanımlanabilir. Bahçe masaları da aynı gaye doğrultusunda ihtiyaçlara cevap veren mobilyalardır. Ev içerisinde kullanılan masalar ile aynı ebatlara sahiptir. Bahçe masaları masif ağaçtan, plastik malzemeden ya da metal malzemeden yapılabilir. Günümüzde en çok yeğlenen neme dayanıklı masif ağaçtan yapılanlarıdır.

Kullanıldığı Yerler : Bahçe masası, adından da anlaşılacağı gibi dış mekânlarda yani bahçe, balkon, teras, havuz kenarı ve açık hava lokantalarında kullanılmaktadır. Bundan dolayı masaların dizaynında ve imalatında dikkat edilmesi gereken bazı özel hususlar vardır. Bu hususlar, havanın bozucu etkilerine dayanıklı olması, yağmur ve güneşten etkilenmemesi, hafif ve kolay kaldırılabilir olması sayılabilir.

Bahçe Mobilyasının Ölçüleri : Bahçe masalarının boyutları iç mekânlarda kullanılan masalar ile aynı ölçülerde yapılır. Ölçülerde farklılık masanın şekline bağlıdır. Bahçe masaları genellikle kare, dikdörtgen, daire ya da elips şeklinde yapılır. Yapım şeklinin seçimi, mekânın özelliği göre değişiklik gösterebilir. Masa yüksekliği tüm modellerde 75–82 cm olarak yapılır. Kare masalar ekseriyetle 60x60 cm, 80x8sa 0 cm ve 90x90 cm olarak yapılılar. Dikdörtgen masalarda genişlik 70– 110 cm, uzunluk 120–190 arasında yapılır. Bu ölçüler müşteri isteklerine göre değişiklik gösterebilir. Yuvarlak masalarda masa çapları aşağıdaki formüle göre hesaplanarak bulunur.

Masa Çapı = (Sandalye Sayısı x 65) / π

Yapım Teknikleri : Bahçe mobilyası yapımında kullanılan ağaçların başında tik ağacı gelmektedir. Tik ağacının tercih sebeplerinin başında herhangi bir üst yüzey işlemi yapılmasına gerek duyulmaması ya da basit bakım işlemleri ile uzun yıllar dayanabilmesidir. Aynı zamanda suya karşı dayanıklıklarının fazla olması da tercih sebeplerindendir. Ancak ağacın pahalı olması bazı durumlarda daha ekonomik çözümler gerektirebilir. Bahçe masalarının tablaları yapılırken masanın yağmur altında kalacağı göz önüne alınarak uygun ölçülerde hazırlanan menteşe ve kilidin takıldığı düşey konumdaki kalın parçaların bir çerçeve içerisinde aralık bırakılıp bir çerçeve içerisinde aralık bırakılıp birleştirilmesiyle oluşturulmasına çalışmak yerinde olacaktır. Bunun sebebi yağmur suyunun masa yüzeyinde birikmesini engellemektir. Yine bahçe masası tasarlanırken düşünülmesi gereken masanın yerinin değişmemesi mi yoksa değişken mi olacağıdır. Önemli hususlardan biri de masa birleştirmelerinde kullanılacak yapıştırıcı türü ve metal aksamlardır. Yapıştırıcıların suya dayanıklı olmasına metal aksamların da paslanmaya karşı tedbirlerin alınarak kullanılmasına dikkat edilmelidir

BAHÇE OTURMA ELEMANLARI

Çeşitleri Arkalıklı ya da arkalıksız olarak yapılabilen oturma elemanları insanların oturup dinlenmeleri ve işlerini yapabilmeyi sağlayan araçlardır. Kolçaklı ya da kolçaksız olarak yapılan türleri vardır. Görsel olarak değişik formlarda ya da sade yapılan türleri vardır. Genellikle masalar ile birlikte kullanıldığı için masa ile aynı motifleri taşıması tercih edilir. Aynı zamanda oturma elamanlarının mümkün olduğu kadar hafif olması tercih edilir. Oturma elemanları şekillerine ve kullanım gayelerine göre şöyle sıralanabilir.

Sandalye 
Koltuk 
Kanepe 
Tabure 
Şezlong

Her oturma mobilyasının kendine özgü biçim ve standartları vardır.

Sandalye : Arkalıklı oturma elemanıdır. Kolçaklı ve kolçaksız olarak yapılabilir. Sabit ya da katlanır olarak yapılabilir.

Koltuk : Kolçaklı sandalye de denilen koltuklar daha uzun süre oturma gerektiren ve genelde dinlenmenin ön plana çıktığı oturma elemanlarıdır. Minderli olarak yapılırlar yapımlarında çok çeşitli malzeme kullanılabilir. Sehpa guruplarıyla kullanımı daha yaygındır.

Kanepe : Koltuklar ile aynı özelliklere sahip oturma elemanlarıdır. İki ya da daha çok kişinin oturması amacı ile yapılır.

Tabure : Arkalıksız olarak yapılan oturma elemanlarıdır. Tek kişinin oturabileceği gibi yapılabildiği gibi bahçe masası ile bir bütünlük içerisinde çok kişinin de oturabileceği şekilde yapılabilir.

Şezlong : Deniz ve havuz kenarlarında, balkon ve teraslarda dinlenmek amacıyla kullanılan arkalık kısmı hareketli ve yatma pozisyonlarına göre ayarlanabilen oturma elemanlarındandır. Katlanır ya da sabit olarak yapılırlar.

Kullanıldığı Yerler : Bahçe içerisinde yer alan oturma elemanları genellikle açık alanlarda kullanılır. Sandalyeler masalar ile birlikte, oturma grupları sehpalar ile birlikte kullanılır. Oturma elemanları içerisinde yer alan şezlonglar ise havuz kenarlarında kullanılmaktadır. Oturma elemanları piknik alanlarında, havuz kenarlarında, bahçelerde kullanılmakla beraber teras katlarında ve balkonlarda da kullanılmaktadır.

Oturma Elemanları Ölçüleri : Oturma elemanları genellikle dinlenme gayeli yapıldıkları için boyutlarınde rahatlığın ön plana çıkması gerekmektedir. Sandalyeler genel ölçü sınırlarında yapılmakla beraber kolçaklı olarak düşünülür. Sandalye boyutlarınde oturma yüksekliği 45 cm, oturma derinliği 50-55 cm, arkalık yüksekliği 85-90 cm dolaylarında olmalıdır. Koltuklarda ölçüler, tek kişilik koltuklarda genişlik 55-65 cm, derinlik 55-60 cm, arkalık yüksekliği ise 85-95 cm arasında yapılır. ġezlonglarda ise ölçüler değişken olmak ile beraber genellikle boyları 190- 200 cm, genişlikleri 90-100 cm, yükseklikleri ise 10-30 cm arasında uygulanır.

BAHÇE KORKULUĞU

Bahçe korkulukları genellikle bahçe sınırlarının belirlenmesi, giriş ve çıkışların engellenmesi, kontrol altına alınması ya da estetik bir görüntü sağlanması amacıyla yapılan bahçe elemanlarıdır. Bahçe korkulukları günümüzde ahşap, demir, alüminyum, döküm ve beton kalıplardan yapılmaktadır. Çelik korkuluklar da kullanılabilmekteedir. Montajları direk toprağa gömülerek yapılabildiği gibi zemine dökülen beton üzerine de yapılabilmektedir.

Kullanıldığı Yerler : Bahçe korkulukları bahçe alanlarının sınırlanmasının yanı sıra verandaların güvenliklerinin sağlanması amacıyla da yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ev ve bahçelere dekoratif bir güzellik katma ve değerini artırma gayeleri ile de yapılmaktadır.

Bahçe Korkuluğu Ölçüleri : Bahçe korkuluklarının boyutları çok çeşitli yapılabilmektedir. Ancak amaç sınır belirleme yanında giriş çıkışın engellenmesi ve özellikle çocuklar için güvenliğin sağlanması olduğu için yüksekliklerinin 100 cm’den az olmaması gerekir. Ancak müşteri istekleri doğrultusunda görüntünün de engellenmesi gerekirse bahçe korkuluğu yükseklik boyutları 200 cm kadar artırılabilir.

BAHÇE MOBİLYALARI FİYATI

Bahçe mobilyaları fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Etiketler : bahçe mobilyaları


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus