ahşap tavan kaplamaları

AHŞAP TAVAN KAPLAMA

Ahşap kaplama insanlığın her döneminde mekânları süslemiş ve zenginleştirmiştir. Teknolojik gelişmelerin hızla arttığı çağımızda da insanlar ahşaba gereken ilgilerini azaltmamıştır. Hatta herkesin kolay ulaştığı bir malzeme olmaktan çıkmıştır. Artık zengin insanların mekânlarında daha çok kendisine yer bulmuştur. Bütün bu sebepler, her türlü ahşap ve ahşap kaplama işçiliğinin önemini daha da artmıştır. Günümüzde yerli ve yabancı ahşap mamüller çoğalmış; yer, duvar ve tavan kaplamacılığında standart malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Üretimde zamandan büyük ölçüde tassaruf sağlanmıştır. 

AHŞAP TAVAN YÜZEY HAZIRLAMA

ahşap tavan kaplama modelleri Temizlik : Ahşap kaplama yapılacak tavanın rutubetten arındırılması, konstrüksiyon bozukluklarının tamir edilmesi ve kaplama elemanlarının kuralına uygun olarak monte edilebilmesi için uygun hâle getirilmesi çalışmalarıdır.

ahşap tavan kaplama çeşitleri Kot : Zemin veya bilinen bir noktaya göre ahşap kaplama yapılacak yüzeyin yüksekliğinin kot alma araçlarıyla belirlenmesidir.

AHŞAP TAVAN KAPLAMA ELEMANLARININ MONTE EDİLMESİ

ahşap tavan kaplamaları Desen : Müşterinin isteklerine veya projeye göre kaplama elemanlarının değişik biçimlerde montajına desen denir.

AHŞAP TAVAN DESEN ÇEŞİTLERİ

ahşap tavan kaplaması Kontrplak Çıtalı Tavan Kaplamaları : Izgara kirişler üzerine kontrplak tablaların çivi ile çakılarak ek yerlerinin de çıtalarla kapatıldığı bir uygulama şeklidir. Ucuz ve basit olan eskiden çok uygulanan bir tavan kaplama şeklidir. Kontrplak birleşim yerlerinin güzel görünümü için ek yerlerine çeşitli kesitlerde çıtalar monte edilerek görünüm güzelliği sağlanmış olur. Kontrplak ek yerleri, ızgara üzerine denk gelecek şekilde ayarlanır.

ahşap tavan kaplaması fiyatları Doğal Ağaç Desenli Tavanlar : Tamamen ahşabın tabii görünümünün ortaya koyduğu desenlerdir. Kinişli, kanallı geçmelerle montajlar yapılır. Düz, bombeli ve köşeli şekiller verilerek ahşap desenleri zenginleştirilir. Ayrıca geometrik şekiller oluşturularak yapılan kaplamalarla çeşitli desenler oluşturulabilir.

Kaplamalı Ahşap Plaka Tavan Kaplamalar :  Kaplamalı ahşap plakaların, tavan ızgaralarına monte edilmesi ile oluşan desenlerdir. Ek yerleri mutlaka ızgara üzerine denk getirilmelidir.

ahşap tavan kaplama malzemeleri Izgara : Tavana kaplanacak ahşap kaplamayı taşıyacak, tavan açıklığına göre kesit ölçüleri değişen 40, 50 veya 60 cm aralıklarla duvara monte edilen ahşap kirişlere ızgara denir. Kiriş araları, kaplama malzemesinin imalat boyu da dikkate alınarak ayarlanabilir.

AHŞAP TAVAN IZGARA ÇEŞİTLERİ

ahşap tavan kaplama fiyatları Ahşap İskelet Ve Ahşap Çatı Izgaraları : Ahşap iskelet ve çatılarda tavan ızgaraları, genelde iskeletin veya çatının kendi elemanlarına monte edilir. Izgara tesviyelerini (yatay) su terazisi ile kontrol etmeyi unutmamak gerekir. Izgara kirişlerinin boyları, düz bindirme ek ile birleştirilerek uzatılır.

ahşap tavan kaplama birim fiyat Asma Tavan Izgaraları : Betonarme döşemeye, mevcut ahşap iskelet yapıya veya çatı elemanlarına askı elemanları ile (ahşap veya çelik) bağlantılı yapılan ızgaralardır. Izgara kirişlerine askı bağlantılarıyla asılarak taşıtılır. Izgaraların sallanmaması için ızgara kirişleri üstten bağlantı parçaları ile 90 derece olacak şekilde takviye edilerek hem sallantı önlenir, hem de ızgaranın gönyesinin bozulmaması sağlanmış olur. Kaplama parçaları ızgaraya, çakılacağından ızgaranın oynamaması gerekir. Asma tavan panel betonarme tavan görüntüsünden kurtulmak için veya tavana güzel bir görünüm kazandırmak için uygulanır. Bazen çok yüksek olan loş olan boşluğu gidermek, ısınma durumunu da ayarlamak için yapılan çözümlerden biridir. Burada askı kirişleri (ahşap veya çelik parçalarla) çatı kirişlerine vida veya çivi ile tesbit edilir.

dekoratif ahşap tavan kaplama Betonarme Döşeme Izgaraları : Betonarme tavan görüntüsünün istenmediği ve ahşap kaplama tavan istenen yerlerde döşemeye ahşap takozlarla monte edilen ızgaralardır (lambrilerdeki ızgara uygulamaları gibi). Yaklaşık 50-60 cm aralıklarda döşenirler. 2,5x5cm kesitinde ahşap parçalardan yapılırlar.

AHŞAP TAVAN KAPLAMA ELEMANLARI

Tavan kaplama elemanları; altyapıyı oluşturan elemanlar ve kaplama malzemelerinden oluşur. Kullanılacak ızgara ve kaplama malzemeleri, çatlak; aşırı budaklı ve çarpık olmamalıdır. Kaplama malzemeleri, ızgara kirişlerine galvanizli çivilerle çakılmalıdır. Kaplama tahtaları, bir önceki tahtaya doğru itilerek çakılmalıdır. Kaplama tahtaları, erkek kinişten bir önceki tahtaya doğru eğimli olarak çakılmalıdır. Boydan eklemeler, çok dikkatli ve boşluk olmayacak şekilde yapılmalı; kesim işleri düzgün ve gönyesinde olmalıdır. Döşeme yapılırken ahşap elyaf motifleri dikkate alınmalıdır. X Kaplama tahtaları arasına tutkal sürülmelidir.

TAVAN KAPLAMA ELEMANLARININ YÜZEY İŞLEMLERİ

ahşap ev tavan kaplama Zımpara Yapma  : Ahşap yüzeylerdeki pürüzlerin, çeşitli zımparalar kullanarak temizlenmesine zımpara yapma denir. Zımpara el ile veya makine ile yapılabilir. Küçük ve basit işlerde el ile zımpara yapılır. El ile zımpara yapmak zor ve istenilen nitelikte olmayabilir. Büyük işler ise el makinesi ile veya bant zımpara makinesi ile yapılır. Makinelerle zımpara, daha nitelikli yapılır. Zımpara, dengeli ve yüzeyin özelliğine uygun yapılmalıdır. Zımpara hareketi, ahşap liflerine paralel olmalıdır. Ahşap yüzeyindeki pürüz kalınlığına göre zımparalama önce kalın dişli, sora ince dişli zımpara ile zımparalama yapılmalıdır.

ahşap tavan kaplama fiyatı Ahşap Koruyucu : Ahşabı su, rutubet ve haşeratın zararlarına karşı koruyan kimyasallara ahşap koruyucu denir.

ahşap tavan kaplamaları hakkında bilgi Dolgu Verniği : Ahşap lifleri arasındaki boşluk ve ahşap yüzeyindeki gözenekleri doldurarak, ahşap yüzeyinin pürüzsüz hale gelmesini sağlayan kimyasal maddelerdir. Dolgu verniği aynı zamanda ahşaba son görüntüsünü vermek ve korumak amacıyla son olarak ahşaba uygulanan verniğe zemin hazırlar. Dolgu verniği, ahşap koruyuculardan sonra ahşaba uygulanır. Bez, fırça, rulo veya tabanca (makine) ile uygulanabilir.

ahşap tavan kaplama nasıl yapılır Vernik (Cila) : Dolgu verniği sürülmüş yüzeylere sürülen parlak verniklerdir. Yüzeyin, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlamasının yanında; su, rutubet ve haşerata karşı koruma sağlar.

AHŞAP TAVAN KAPLAMA FİYATLARI

Ahşap tavan kaplama fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Etiketler : ahşap tavan kaplama


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus