ev idare odaları

 

EV İDARESİ ODALARI

Bakım ve temizlik için gerekenler: Ufak gereçler, temizleyici maddeler, deterjan, temizleme tozları, kova ve elektrik süpürgesi, aletler ve portatif merdiven için dolap yeri bulunmalıdır. Bu malzeme dolabının genişliği 60 cm olmalıdır. Temizlik gereçlerinin biçiminin rahat ve kolay elle tutulabilir olmasına özen gösterilmelidir. Ev çöpü, kağıt veya çamaşırlar için bidon ve kutular pas tutmaz zengin alaşımlı çelikten veya galvanizli çelik saçtan olmalıdır. Enine kesit yüzeyi, çöp atma boşluğunun % 30-35 oranında olmalıdır. Çöp atma tesisleri kapağı emniyet bakımından elektrikli olmalıdır. Bununla sadece bir çöp atma yeri kullanılır. Ev çöpü amaca uygun olarak 1,1 m3'lük tekerlekli çöp arabalarında toplanabilir ve nakledilebilir olmalıdır. Depo yüzeyinin ölçümüne ve nakliyesine dikkat edilmelidir. Tek aileli evlerde, hotellerde, yurtlarda v.s. çamaşır atma bacaları avantajlar sağlar. 

Odaların konumu kuzeye doğru olursa, ev idaresi daha elverişlidir. Dolap yeri, dikiş köşesi, ütüleme yeri, çamaşır yeri, gerektiğinde hobi köşesi olarak kullanılabilir. Minimum alan 3,80 m, en uygun uzunluk 4,60 m olmalıdır. Ev idaresi mekanlarının yan girişte, mutfağın yanında veya mutfaktan girişli olması en uygunudur. Ev aletlerinin rahat, şekilli ve sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Ayakta kullanılan ütü masası oturarak ütülemeye nazaran daha değişik yükseklik gereksinir.

SANDIK ODALARI

Çatı ve merdiven eğimleri, girintiler ve köşeler; sandık odaları, dolaplar ve çekmeceler için yer sağlamaktadır. Çatı eğimlerinde iyi bir ısı yalıtımı sağlanmalıdır. Dolapların üst ve alt taraflarında hava delikleri bulunmalı ve sürekli havalandırmanın olması için lamel kapılar takılmalıdır. Antredeki sandık dolap, ayakkabı boya ve temizlik maddeleri içindir. Merdiven eğimleri altında, genelde sürgülü dolaplar veya çalışma masası için yer mevcuttur.

DEPO VE KİLER

Konutların veya evlerin planlanmasında kiler, gıda depoları ve soğutma odalarına özen gösterilmelidir. Bunlar günlük yaşam için oldukça önemlidir. Pratik olması açısından kilerin mutfağın yakınında bulunması gerekir. Bu oda, soğuk ve havalandırmalı olmalı ve güneş ışınına karşı da özellikle korunmalıdır. Derin dondurucu ve buzdolabı bağlantısına dikkat edilmelidir. Raflar, tavana kadar yapılmalıdır. Büyük ev gereksiniminde soğutma odalarında soğutmalı veya dondurucu bölümleriyle beraber depolama sistemi önerilir.

 Etiketler : ev idare odaları


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus