asma tavan nasıl yapılır

ASMA TAVAN SİSTEMLERİ

Asma tavanlar (suspended ceiling systems) en basit hali ile alçı levhaların tavana askı profilleri ile tutturulmasıdır. Asma tavan sistemleri tesisat uygulamalarının kolayca uygulanmasına imkan vermesi, akustik ses yalıtımı, yangın yalıtımı ve estetik görünüm amacıyla yapılmaktadır.

ASMA TAVAN NERELERE YAPILIR

Alçıpan asma tavan, konutların, ofislerinin, alışveriş merkezlerinin, otellerin, hastanelerin, sanayi tesislerinin, sinemaların, tiyatroların ve gösteri merkezlerinin tavanlarına uygulanabilmektedir.

UYGULANDIĞI DÖŞEMEYE GÖRE ASMA TAVAN ÇEŞİTLERİ

alçıpan asma tavan Betonarme Döşemelerde :  En çok kullanılan asma tavan çeşididir. Metalden hazırlanan iskelet çelik vida ile döşemeye asılarak yapılır. 

kartonpiyer asma tavan Asmolen Döşemelerde : Betonarme döşemedeki gibi metalden yapılan iskelet döşemeye tutturulur. Montaj için kullanılan çelik dübel asmolen tuğlalarının arasında yer alan nervürlü kirişlere vidalanır.

asma tavan fiyatları Ahşap Döşemelerde : Metal iskelet iki taraflı ve bir tarafı ahşap döşemenin üzerine çıkan somun ve bulon ile döşemeye tutturulur.

asma tavan fiyat Çelik Döşemelerde : İskelete yapının en kolay olduğu döşeme çeşididir. İskelet kaynak, bulon ya da perçin ile döşemeye uygulanır.

ASMA TAVAN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

asma tavan modelleri Alçı Levha : Standart levha, suya dayanıklı, yangına dayanıklı, suya ve yangına dayanıklı.

asma tavan alçıpan modelleri TU Profili : L= 3 m 

asma tavan alçıpan TC Profili : L= 3 m

asma tavan birim fiyat Ekleme Parçası : TC profillerini birbirine eklemek için kullanılır.

asma tavan banyo Dübel Vida : TU profilleri duvara sabitlemek için kullanılır.

asma tavan çeşitleri Çelik Dübel : Vida, kovan, L-demir ve somundan oluşur.

asma tavan dekorasyon Borazan Vida : Alçı levhayı tali profillere sabitlemek için kullanılır.

asma tavan ev modelleri fiyatları Askı Çubuğu : Askı maşalarını taşımak için kullanılır.

asma tavan elemanları Askı Maşası : ANA profilleri taşımak için kullanılır.

asma tavan firmaları Klips : Tali profilleri ana profillere sabitlemek için kullanılır.

asma tavan gergi tavan Derz Bandı : Alçı levhalar arasında kalan derzler için kullanılır.

asma tavan görselleri Derz Dolgu Alçısı : Derz dolguları için kullanılır.

Malzeme Sarfiyatı
Malzeme Adı 1 m2 İçin Sarfiyat
Alçı levha 1,05 m²
TU Profili 0,90 m 
TC Profili  3,50 m 
Ekleme Parçası 0,6 adet 
Dübel - Vida  1 adet 
Çelik Dübel  1 adet 
Askı Çubuğu 1,6 adet
Askı Maşası  1,6 adet 
Klips 4,7 adet
Borazan Vida  16 adet 
Derz Bandı  1,8 m 
Derz Dolgu Alçısı 0,400 kg 
Saten Perdah Alçısı 1 kg/ m² (Her 1 mm kalınlık için)
Yalıtım malzemesi (isteğe bağlı)  1,05 m²
Köşe profili (köşe bandı)  Tavan detayına göre değişir
ASMA TAVAN NASIL YAPILIR

asma tavan kaplama modelleri Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi : Yapılması istenen asma tavan, bitiş kotuna göre alçı levha kalınlığı da temiz kalacak olan yüksekliğe eklenerek U profillerinin alt kotu duvar yüzeyine işaretlenir.

asma tavan led aydınlatma U- Profillerin Sabitlenmesi : Daha önceden boyalı çırpı ipi yardımıyla tüm duvarlar üzerine taşınmış olan çizginin üzerine, tavan U profilleri, matkap yardımı ile dübel, vida ve pul kullanılarak sabitlenir.

asma tavan montajı nasıl yapılır Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi : İlk konulacak olan askı çubuğu, uygulamaya başlanacak olan duvar köşesinden her iki duvara, uzaklığı 10 cm olacak şekilde monte edilmelidir. Askı çubuklarını ana profiller taşıyacağından, ana profillerin montajında yaşanacak problemleri en aza indirmek için ana profillerin hangi duvara paralel olacağı önceden belirlenmelidir.

asma tavan malzemeleri Çelik Dübel Yerlerinin Belirlenmesi : Ana profiller odanın uzun duvarına (“a” eksenine) paralel olmalıdır. “a” ekseni doğrultusunda en fazla 90 cm aralıklarla çelik dübel yerleri işaretlenmelidir.

asma tavan nedir Askı Çubuklarının Konumunun Belirlenmesi : Elektrik ve ses tesisatı var mı, İklimlendirme ve havalandırma bacaları geçiyor mu, yangın önleme tesisatı döşenecek mi, gibi benzeri sorulara cevap verilmeli, bu durumlar askı çubuklarının konumu belirlenmeden önce kontrol edilmelidir.

asma tavan ne kadar Ek askı Çubukları Atılacaksa Onların Konumunun Belirlenmesi : Askı çubukları ve ana profillerin söz konusu tesisatlarla çakışmaması için gereken yerlerde ek askı çubuğu kullanılır.

asma tavan nasıl takılır Çelik Dübellerin Sabitlenmesi : Daha önceden belirlenmiş olan çelik dübel yerleri matkapla delinir. Matkapla delme işleminde seçilen matkap ucuna dikkat edilmelidir. Kullanılan matkap ucu dübelden bir numara küçük olmalıdır.

asma tavan oturma odası Askı Çubuklarının Boyunun Belirlenmesi : Malzeme analizinde askı çubuğu sayısı belirlenir. Askı çubukları, tavan ile U profilleri alt kotu arasında kalan mesafeden en az 4- 5 cm, en fazla 7-8 cm kısa kesilir.

asma tavan ölçüsü nasıl alınır Askı Çubuklarının Takılması : Askı çubuklarının takılması işlemi, daha önceden monte edilen ve yerinde sağlamlanan çelik dübeller üzerinde bulunan L demirlerinin içinden geçirilerek asılır.

asma tavan örnekleri Askı Maşalarının Takılması : Askı maşaları, C profillerine rahatça geçmesi ve montaj esnasında zorluk çıkmaması için C profilleriyle aynı yöne bakacak şekilde takılmalıdır. Takılma esnasında askı çubuklarının üzerinde bulunan yaylarına basılır ve askı çubukları yay üzerinde bulunan deliklerden geçirilir.

asma tavan özellikleri Ana Profillerin Takılması : T askı maşası kullanılmış ise ana profiller maşa dişlerinden direkt geçirilerek takılır. C askı maşası kullanılmış ise ana profil maşaya yaklaştırılır ve maşa ana profile kilitlenene kadar döndürülür.

asma tavan sistemleri Ana Profillerin Ekleme Parçalarının Takılması : Yardımcı malzemeler tablosundan hatırlayacağımız gibi profil L boyları 3 m’dir. 3 m’yi geçen asma tavanlarda ana profiller ekleme parçası ile birbirlerine eklenir.

asma tavan şirketleri Tali Profillerin Aralıklarının Belirlenmesi : Tali profillerin aralıkları 50 cm olmalıdır. Bu mesafeyi kesinlikle geçmemek gerekir. Bunun nedeni ise altına monte edilecek olan alçı levhaları taşıyacak olmasıdır. Aradaki mesafe 50 cm’den büyük olursa alçı levhada sonradan sarkmalar olabilir.

asma tavan şekilleri Tali Profillerin Konumu : Mevcut duvardan ya da giydirme duvardan uzaklığı en az 10 cm olmalıdır.

asma tavan taşyünü modelleri Tali Profillerin Sabitlenmesi : Tali profiller önceden askı çubuklarına askı maşaları aracılığıyla bağlanan ana profillerin altına sabitlenir.

asma tavan uygulamaları Alçı Levhaların Kesilmesi : Alçı levhaların kesiminde dikkat edilecek en önemli nokta, ölçünün alınmasıdır. Ölçü, kesilecek alçı levhanın monte edileceği yerde alınmalıdır.

asma tavan ve niş modelleri Yalıtım Malzemesinin Döşenmesi : Yapılacak olan asma tavanda yalıtım yapılması düşünülüyorsa yalıtım malzemeleri alçı levha kaplanmasına başlamadan önce profillerin üzerine yerleştirilmelidir.

asma tavan yapılışı Alçı Levhaları Vidalama ve Montajının Yapılması : Vidalama şarjlı matkap ya da devir ayarlı matkap ile yapılır. Vidalamada dikkat edilecek nokta, vida aralıklarının 30 cm’yi aşmamasıdır. Vidalama sırasında vida başlıkları alçı levha üzerine gömülecek şekilde yapılmalı yalnız alçı levha üzerinde bulunan kartonun zedelenmemesine dikkat edilmelidir.

asma tavan yapan firmalar Derz Bandı Yapılması : Alçı levhaların vida ile montajı yapıldıktan sonra derzlere derz bandı (file) çekilir. Derz bandı; derz dolgusu alçısının alçı levhayı daha sağlam tutması ve kuruyunca çatlamaması için yapılır.

ASMA TAVAN FİYATLARI

Asma tavan fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak asma tavan modeline göre değişiklik göstermektedir. Alçıpan asma tavan metrekare fiyatları 25 - 35 TL arasında değişiklik göstermektedir.Etiketler : asma tavan


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus