Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

asma tavan panelleri nasıl takılır

ASMA TAVAN PANELLERİ MONTAJI

En son yenileme projeniz yeni bir tavan içeriyorsa, alçıpan duvar çalışmalarında panik yapmayın. Doğru durumda asma tavan kalıcı çeşitlilik üzerinde bazı gerçek avantajlar sunmaktadır. Birincisi, kanallar, borular ve kablolar tavandan gizlenir. Ve ikinci olarak, asma tavanlar, alçıpan tavanlardan daha iyi ses bariyerleridir.

Hafif panelleri destekleyen bir metal ızgaradan oluşan metal asma tavan sistemleri, çoğu ev sahibinin kabiliyeti içinde. Kurumsal görünümden endişeleniyorsanız, düşen tavan panelleri son yıllarda daha çekici hale gelir ve seçim yapabileceğiniz geniş bir tasarım yelpazesine sahiptir.

Odalar, geniş ve konforludur, tüm ev konforu ile klima sıhhi tesisatta bir sızıntı görünüyorsa, asma tavanı pahalı, zaman alan tamir işi ile küçük bir rahatsızlık arasındaki fark anlamına gelebilir.

Asma tavan için ihtiyacınız olan tek şey yeterli boşluk. Gereksinimler değişir, ancak kodların çoğunda en az 7 1/2-ft öngörülür. Yeni yapıda tavan yüksekliği. Bununla birlikte, bazı kodlar, bir yenileme projesinin parçası olduğu takdirde, daha düşük bir tavan yüksekliğini barındıracaktır. Panelleri yerinde eğmek için eski ve yeni tavanlar arasında yaklaşık 4 inçlik bir boşluğa ve ek olarak 2 inç'lik bir boşluğa ihtiyacınız olacak. Açılır panelli, tam panelli floresan tavan ışıkları takmayı düşünüyorsanız.

Asma tavanımızı ahşap çerçeve kurutulmuş bir odaya, beton veya beton bloklu bodrum duvarlarına kurduk. Bu durumda, tavan kenarlarını destekleyen çevre kalıpları sabitlemek için çivi yerine duvar tornavidalarını kullanın.

Bir sistem seçme

Asma tavan panelleri, ızgaranın altında yaklaşık 1/4 inç çıkıntı yapmasını sağlayan gömülü bir flanşa sahiptir. Bu paneller daha çekici iken, daha küçük bir panel gerektiğinde dikkatli bir şekilde düzeltmeye ihtiyaç duymazlar.

Bir tavan paketi aldıktan sonra, ızgara düzenini düşünün. Ev merkezleri ve perakendeciler bir parça listesinde çalışmaktan mutluluk duyacak olsa da, bileşenlerin başlamadan önce nasıl birlikte oldukları hakkında genel bir fikriniz olmalıdır.

Tipik sistemlerde, asma tavanların duvarlarda desteklenmesi için L-şeklinde çevre braketi veya kalıplama vardır. Bu kalıba dökülmeden, ana raylar olarak adlandırılan uzun teller her 4 ft'de kurulur ve odanın uzunluğunu uzatır. Ana koşucuların uçları çevre kalıplara dayanıyor ve her şey yukarıdaki kirişlere tutturulmuş tellerle askıya alınmış durumda. Çapraz tişörtler, 24 inç aralıklarla bu koşucuların karşısına yerleştirilir. Bu ızgara, 2 x 4 fit desteklemek için gereken tek şeydir. Tavan panelleri. 2 x 2 fit ile paneller, ilave bir konektör seti her 2 x 4 fit'i bölünür.

1. Adım: Çevreyi Ayarlama

İlk adım yeni asma tavanın maksimum yüksekliğini belirlemektir. Düşen bir flüoresan sabitleme aleti takmayı planlamıyorsanız, mevcut tavan kirişlerinden yaklaşık 4 inç ölçün ve duvarı işaretleyin. 4'lü yer, fayansların yerini açmak için yeterlidir. (Düşen bir fikstür takmayı planlıyorsanız, işareti 6 kirişlerden inç koyun.) Bu işaretten, odanın üç kenarı etrafında 4 ft'lik bir çizgi çizin.

Mevcut tavandaki tüm noktalarda panel ızgarasının üzerinde yeterli alana sahip olmanızı sağlamak için odanın çeşitli yerlerinde kirişlerden aşağı doğru ölçün. Tavan kirişleriniz düz bir düzlemde durmuyorsa, en düşük kiriş üzerindeki en alçak noktadan 4 inç ölçün. Üç çevre çizgileri düz ve doğru yükseklikte olduğunda, onları kalan duvar üzerinde bir tebeşir çizgiyle bağlayın.

2. Adım: Çevreyi Ayarlama

Ortam kurulduktan sonra, duvar saplamalarını bulun ve çevresindeki kalıplama yerine oturtun böylece kalıp üst kısmı çevre çizgileri ile hizalanır. 6d çivi kullanın ve kalıp yüzeyinin çizilmesini önleyin. Kalaylı yırtıkları ile sığacak şekilde kalıp kesin. Uzun duvarlar için, iki kalıplama parçasının uçları.

3. Adım: Çevreyi Ayarlama

İç köşeye geldiğinizde, birinci kalıp uzunluğunu köşeye sıkıca takın ve ikinci uzunluğu birinci karşı koyun.

4. Adım: Çevreyi Ayarlama 

Dış köşelerde, oyuklu bir mafsal daha caziptir. Kalay uçlarınızı kullanarak, her iki kalıbı da 45 derecelik açıyla kesin ve 6d çivi ile yerine sabitleyin.

5. Adım: Rayların Kurulumu 

Çevredeki kalıplama yerinde yapılırken, ana rayları kirişlere dik olarak ve 4 ft aralıklarla takın. Buradaki hüner, panel ızgarasını tavanının yan yana dengelenmiş görünmesi için ayarlamaktır. Odaların çoğu, birkaç tam boyutlu panelin yanı sıra kısmi paneller gerektiren bir kenar boşluğu barındıracaktır.

Kirişe paralel odayı ölçün ve alana sığacak tam panel sayısını elde etmek için panel uzunluğuna bölün. Her bir duvardaki çevre boşluğunu belirlemek için oda boyutundan panel uzunluklarının toplamını çıkarın. Boşluk tam bir panelden 1 inç veya 2 inç kısaysa, bir yan duvara karşı başlatabilir ve tam boyutlu panellerle karşı duvara geçebilirsiniz. Boşluk daha az bir şeyse, her iki tarafın yarısı kadar ikiye bölmek en iyisidir. Mesela boşluk 18 inç genişliğiyse, odanın her iki tarafında 9 inç genişliğinde kısmi panel sırası varsa daha iyi görünecektir. Bu durumda, ilk ana koşucunuzu 9'u duvardan başlatın, odayı tam panellerle devam ettirin ve karşı duvardan bir ana koşucu 9 ile son bulun.

Benzer bir hesaplama ters yönde yapılmalıdır. Burada, çapraz t adı verilen kesişen elemanlar, her ana koşucu üzerindeki yarıklara yerleştirilir. Bir dizi kısmi panel yerleştirmek için ana rayların ön uçlarından birkaç inç düzeltmeniz gerekiyorsa, çapraz te'lerin duvara paralel olmasını sağlamak için her bir koşucudan aynı miktarı düzeltmeyi unutmayın ve panel açıklıkları kare.

Ana koşucuları kurmak için, belirlenen aralık mesafesini başlangıç ​​duvarından ölçün ve kirişler arasında bir tebeşir çizgisi yakalayın. Ardından, bu hattan 4 ft. Ölçün ve ikinci bir çizgi çekin. Bu işlemi 4 ft'de tekrarlayın. uzaktaki duvara gelene kadar artışlar.

6. Adım: Rayların Kurulumu

Ana koşucuları desteklemek için kük eyeboltları tebeşir çizgileri boyunca bulunan her üçüncü kirişe bağlayın. Ardından, 16 gauge telin uzunluklarını her bir topa tutturun. Telin en üstünde kendi etrafında en az üç kez bükün. Ardından dize, kalıp altlarına hizalanacak şekilde yaklaşık 8 ft.lik çevre kalıpları arasında sıkıca gerin. Her ipucunu tellerden asarken seviyeye almak için bu dizeyi kullanın.

Koşucunun ön ucunu çevre kalıp üzerine yerleştirin ve ilk kordona dokunana kadar aşağı indirin. İlk tel desteğinin nereye büküleceğini belirlemek için koşucuya bakın. Teli bükün, koşucunun en yakın deliğinden geçirin, yukarı doğru bükün ve en az üç kez bükün.

Her biri 4 ft'lik her biri desteklenene kadar koşucuları bu şekilde asmaya devam edin. Odanız koşucularından daha uzunsa, uçlarının ucuna yerleştirilmiş yivleri ve kulakçıkları kullanarak uçları sonuna kadar birleştirin.

8. Adım: Koşucuların Kurulumu 

Bu eklemlerin her birine bir ilave tel desteği yerleştirin. Aşırı miktarı, koşucunun son uzunluğundan teneke kıvrımlarıyla kesin.

Adım 9: Koşucuların Kurulumu 

Koşucular yerinde takılıyken, birbirlerine 2 ft aralıklarla ayrılmış çapraz tee ile bağlayın. Çapraz teğetlerin her iki ucunda koşuculardaki bir yuvaya uyan bir kanca bulunur.

Adım 10: Koşucuların Kurulması 

Seçtiğiniz sistem 2 x 4 ft. panelleri monte etmeye yardımcı olması için panelleri şimdi ızgaranın merkezine yerleştirin. Sisteminiz 2 x 2 ft. paneller, 2 ft. konektörler üzerinde ilerlemeden önce. Bu konektörler koşuculara paralel ve çapraz tırnaklara otururlar. 2 ft. konektörleri yerine yerleştirin, ızgarayı kare alana koymak için orta panellerden yeterince yükleyin.

Adım 11: Koşucuların Takılması 

Izgara az ya da çok kare ile ızgara çevresindeki kalıplama bağlamak için parçaları kesip takın. Yine, fabrika, kesme uçları çevre kalıplamanın üstünde dururken koşu köprüsüne kanca ve çapraz tee yuvaları biter.

Adım 12: Fikstür Ekleme 

Tam panelli, damla damla yerleştirilen bir floresan lambası takmayı planlıyorsanız, tavan kirişine bağlı elektrik kutusu ile fikstür arasında uzanan kablolama için bir miktar koruma sağlamanız gerekecektir. Kodlar, bu kabloların esnek metal iletkene sarılmasını gerektirir.

Fikstür ile başlayarak, fikstürdeki kanal nakavtlerinden birine 90 derece kanal / kutu konnektör monte edin. Ardından, 14 gauge'lik izole edilmiş üç kabloyu (siyah, beyaz ve yeşil) bir esnek kablo kanalının uzunluğundan kanal kutusuna besleyin. Konektörün ayar vidasını sıkıştırarak boruyu yerine sabitleyin. Bu kabloları normalde olduğu gibi fikstürünün kablolarına bağlayın, aynı renkli kabloları birleştirin.

Adım 13: Fikstür Ekleme 

Fikstürü panellerden birinin yerine ızgaraya yerleştirin ve borunun kalan ucunu boş, bağlantı kutusu kapak plakasına bağlayın. Çöküşü plakadan kesin ve standart bir kutu konnektörüyle boruya birleştirin. Kablo bağlantılarını yaparak ve plakayı kutuya bağlayarak bitirin.

Adım 14: Kanal Dairesi ve Difüzörleri 

Isıtma kanalları da özel dikkat gerektirir. Çoğu durumda, iş, boru hattını panelin üstünün hemen üstünde bir seviyeye getirmek, paneldeki bir deliği kesmek ve bir difüzör yerleştirmek zorundadır.

Kanalınız dikdörtgen bir çizme ile bitiyorsa, önyüklemede, difüzör ve paneli ve kanal çizmesindeki tırnaklarımıza vidalanacak bir yan tırnaklar olduğundan emin olun. Bu, sizin tarafınızdan biraz custom sheetmetal iş gerektirebilir, ancak fantezi olması gerekmez.

Kanalizasyonunuz aşağıya bakan dirseğinde bitiyorsa veya kendi kanalınızı odaya getirmek zorunda kaldıysanız, ayarlanabilir çıkışa sahip bir yuvarlak difüzörü tercih edebilirsiniz. Bu plastik veya metal difüzörler çoğu ev merkezlerinde satılmaktadır. Yine, hüner kanalın panele getirilmesidir.

En iyi konumu belirlemek için, ızgaranın üzerinde bir düz veya düz oluşturun. Ardından, boruyu panelin hemen üstündeki bir noktaya kadar uzatın. Kanalın bulunduğu kiriş alanında, kendi ağırlığı altında yerleşmemesi için yapısal bir desteği de çerçevelemeniz gerekir.

Adım 15: Kanal ve Difüzörler 

Kanal hazır olduğunda, ızgaranın iki yanından dikkatlice ölçün ve difüzörü panele yerleştirin. Difüzörü etrafında bir kurşun kalemle gezdirin ve açmayı yapmak için bu hat boyunca kesin.

Adım 16: Kanal ve Difüzörler 

Son olarak, paneli kurun, difüzörü kanala itin ve ızgaradaki bitişik bir delikten geçerek kanala vidalayın.

Adım 17: Son İşlem 

Daha küçük çevre açıklıklarını doldurmak için panelleri kesmeye gelince, panelin bitmiş tarafı yukarı bakacak şekilde daima kesin ve daima keskin bir yardımcı bıçak kullanın. Güç ekipmanı kullanmaktan kaçının - çok fazla selüloz tozu üreteceksiniz ve iş daha hızlı sonuçlanmayacak.

Izgara açıklığını ölçerek başlayın ve yeni flanş için yaklaşık 3/8 inç ilave edin. Gerekirse birkaç geçiş kullanarak panelden tamamen ayırın.

Adım 18: Son İşlem 

Yeni bir tesettürlü flanş oluşturmak için, komple bir panelin flanşını kesilen parçanın üzerine koyun ve yeni flanş hattını tarayarak çizin.

Adım 19: Bitirmek 

Bu çizgide kesilin, ancak yalnızca panelin derinliğinin yarısı kadar.

Adım 20: Bitirme İşlemi 

Ardından, bıçağı yan yatırın ve kenarından fabrika flanşı ile aynı yükseklikte panoya doğru dilimleyin. Bu, özel flanş üretmek için yeterli malzemeyi kaldıracaktır. Kesilmiş paneli, boyalı yeni flanş duvara bakacak şekilde takın.Etiketler : asma tavan


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus