Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

beton nedir

BETON NEDİR

Beton, çimento ve çeşitli mineralli agregaların çimentoyu prizlendirerek tüm kütleyi bağlamaya yetecek kadar suyla karıştırılmasıyla elde edilir. Beton basınç altından doğal olarak güçlü bir malzemedir, fakat çekme ve kesme gerilimlerine karşı koyabilmek için çelik donatı gerekir. Neredeyse tüm şekilleri alacak şekilde, çeşitli yüzey bitiriş ve doku seçenekleriyle kaplanabilir. Buna ek olarak beton strüktürler karşılaştırmalı olarak düşük maliyetli ve doğal olarak yangına dayanıklıdır.

BETON BİLEŞENLERİ

ÇİMENTO

Portland çimentosu, kil ve kireç taşı karışımının bir döner fırın içinde yakılması ve ortaya çıkan cürufun çok ince bir toz haline getirilmesiyle elde edilen hidrolik çimentodur.

Tip 1 : Normal portland çimentosu genel inşaat işlerinde kullanılır ve diğer türlerin sahip olduğu ayırt edici özelliklerden hiçbirine sahip değildir.

Tip 2 : Orta düzeyli portland çimentosu büyük ayaklar ve ağır istinat duvarları gibi, orta düzeyli sülfat hareketine dayanıklılığın gerektiği veya ısı artışının zarar verebileceği yerlerde kullanılır. 

Tip 3 : Yüksek erken mukavemetli portland çimentosu, normal portland çimentoya göre daha çabuk daha hızlı kürlenir ve daha önce mukavemet kazanır; kalıpların erken çıkarılması istendiğinde veya soğuk havada yapılan inşaatlarda düşük sıcaklıklardan korunmak için gerekli süreyi azaltmak için kullanılır.

Tip 4 : Düşük ısılı portland çimentosu normal portland çimentosuna göre daha az hidratasyon ısısı üretir; yüksek ısı artışının zararlı olabileceği, ağırlık barajı gibi büyük kütleli strüktürlerin inşaasında kullanılır.

Tip 5 : Sülfata dayanır portland çimentosu şiddetli sülfat hareketlerine karşı dayanıklılığın gerektiği yerlerde kullanılır. 

Hava sürükleyici portland çimentosu, üretim sırasında içine az miktarda hava sürükleyici katkı karıştırılmış olan tip 1, tip2 veya tip 3 portland çimentosudur.

SU

Beton karışımında kullanılan su, organik maddelerden, kilden ve tuzlardan arındırılmış olmalıdır, uygunluğu belirlemek için genel koşul suyun içmek için elverişli olmasıdır. Çimento hamuru, bir beton karışımı için agrega tanelerini kaplayan bir arada tutan çimento su karışımıdır.  

AGREGA

Agrega, beton yapmak için çimento hamuruna karıştırılan kum ve çakıl gibi çeşitli atık mineralli malzemelerdir. Agrega beton hacminin %60’ı ila %80’ini oluşturduğundan, özellikleri sertleşmiş betonun mukavemet, ağırlık ve yangına dayanıklılığı açısından önemlidir. Agrega sert, boyutsal açıdan dengeli ve çimento karışımındaki taneciklerin birbirine yapışmasını engelleyebilecek kil, slit ve organik maddelerden arındırılmış olmalıdır.

KATKILAR

Bir beton karışımının veya sertleşmiş ürünün özelliklerini değiştirmek için katkı maddeleri eklenebilir.

Hava sürükleyici katkılar, beton karışımındaki mikroskobik, küresel hava kabarcıklarını dağıtarak kürlenmiş ürünün şekil alma yeteneğini artırır, donma çözülme döngüsünün ve buz çözücü kimyasalların neden olabileceği çatlamalara karşı direnci geliştirir ve daha büyük miktarlarda kullanıldığında hafif yalıtım betonu oluşur.

Hızlandırıcılar, beton karışımının prizini ve mukavemet oluşumunu hızlandırırken, geciktiriciler karışımın yerleştirilmesi ve işlenmesi için daha fazla zaman kazanmak için prizi geciktirirler.

Yüzey etkili katkılar veya sürfaktanlar, beton karışımındaki karıştırma suyunun yüzey gerilimini azaltarak, suyun ıslatma ve geçirme davranışını güçlendirir veya başka katkıların karışıma emülsiyon halinde eklenerek dağıtılmalarına yardımcı olur.

Su azaltıcı veya plastikleştirici katkılar beton veya harç karışımının istenen işlenebilirlik düzeyine gelmesi için gerekli karıştırma suyu oranını azaltır. Su-çimento oranının bu yolla azaltılması genellikle daha yüksek mukavemetle sonuçlanır.

Renklendirici katkılar beton karışımının rengini değiştirmek veya kontrol etmek için karışıma eklenen pigmentler veya boyar maddelerdir.Etiketler : beton


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus