nem ve ısı koruması

BUHAR TUTUCULAR

Bir yapı sistemine nemin girişini ve sıvı hale yoğunlaşabileceği bir noktaya ulaşmasını engellemek için yerleştirilen düşük geçirimli malzemeye buhar tutucu denir. Buhar tutucular, normal olarak ılıman ve soğuk iklimlerdeki yalıtımlı yapıların sıcak tarafına mümkün olduğunca yakın yerleştirilirler. Sıcak ve nemli iklimlerde, buhar tutucuların yapıların dış yüzeyine yakın bir şekilde yerleştirilmeleri gerekebilir.

Buhar tutucu kullanımı genellikle, Ocak ayında ortalama dış hava sıcaklığının +4 dereceden az olduğu ve kışın bina içinde +20 derecede nispi nem oranının %45 veya daha fazla olduğu coğrafi bölgelerde, düz çatı sistemlerindeki yalıtım katmanının korunması için önerilir.

Bariyer, asfalt emdirilmiş çatı keçesi veya düşük geçirimli bir tescilli malzemeden oluşabilir.

Buhar tutucu kullanıldığında, buhar tutucu ile çatı membranı arasında sıkışabilecek nemim kaçışına izin vermek amacıyla tepe havalandırması gerekebilir.

Bazı rijit köpük yalıtım levhaları aynı zamanda buhara karşı dayanıklı olurken, bazıları buhar tutucu kaplamalara sahiptirler. Fakat yine de, buhar tutucu en çok alüminyum folyo, polietilen film veya işlenmiş kartondan oluşan ayrı bir katman olarak uygulandığında etkili olur.

Nem tutucular bir perm daha az akış derecesine sahip olmalı, derzlerdeki ve açıklıklardaki ek yerleri bindirilerek ve macunlanarak yerleştirilmelidir. Böyle durumlarda, nem tutucular bazen hava bariyeri olarak da adlandırılırlar.

Dışta örtü altı kaplaması, bitümlü karton ve cephe kaplaması duvar yapısındaki buharın dışarı kaçışına izin verecek şekilde geçirgen olmalıdır.

Isıtılmayan mekanlar üzerinde, buhar tutucu yalıtımlı döşemenin sıcak tarafına yerleştirilir. Buhar tutucu, kör döşemenin üzerine yerleştirilebilir veya yalıtımla bir bütün olarak çözülebilir. 
Zemindeki nemin tesisat katına girişini önlemek için genellikle polietilen film gibi bir nem bariyerine ihtiyaç duyulur.Etiketler : buhar tutucu


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT