Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

fasarit nedir

FASARİT NEDİR

Fasarit; sıva, alçı panel levha, alçı sıvalı yüzey, ahşap, sunta, gaz beton, macunlanmış yüzey üzerine uygulanan son kat dekoratif bir boyadır. İnsanların geçmişten günümüze en temel ihtiyaçlarından biri barınma ihtiyacıdır. Bu ihtiyaç ilk çağlarda mağaralara yerleşerek giderildi. Bilgi birikiminin artmasıyla birlikte insanlar çeşitli teknolojiler ve malzemeler kullanarak barınabilecekleri evler ve çeşitli amaçlarla kullandıkları yapılar inşa ettiler. Bugün inşaat sektörü tüm diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelere son derece açık bir sektördür. İnşaat sektörü hem istihdam hem de ekonomik büyüklüğü açısından Türkiye’nin en canlı sektörlerinden birisidir. Günümüzde binaların sadece kullanım fonksiyonlarını yerine getirmeleri yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda estetik olmaları yani göze hitap etmeleri de gerekir. Boyalar son kat uygulamalar oldukları için binalarımızın görüntüsünde önemli etkiye sahiptirler. 

FASARİT HARCI HAZIRLAMA

fasarit tavan Harç Suyu : Fasarit harcında kullanılan suların genel olarak içilebilir nitelikte olması gerekir. Su; berrak, renksiz ve kokusuz olmalıdır. İçerisinde askıda katı madde, erimiş tuzlar, organik madde, endüstri atıkları gibi yabancı maddeler bulunan sular harç yapımında kullanılmamalıdır. 1 kg fasarit harcında 150 gr su kullanılmalıdır. 

fasarit boya nedir Fasarit Tozu : Fasarit tozunu; mermer tozu ve kalsit karışımı oluşturur. Mermer tozu; mermerin mikronize boyutlarda öğütülmesiyle elde edilir. Kalsit; yüksek saflıktaki beyaz mermerden elde edilen doğal, çok ince, kolay dağılan kalsiyum karbonat tozudur. Mikronize boyutlarda öğütüldükten sonra boya, kâğıt, plastik v.b. birçok sektörde beyazlık, ucuzluk ve kazandırdığı özellikler nedeniyle mümkün olduğu kadar fazla kullanılan bir dolgu maddesidir. Ülkemizde kalsit adı ile üretilen mineral karbonatlı kayaçların (kireç taşları, mermer, tebeşir) ana mineralidir. 

fasarit tabancası Fasarit Harcı : Fasarit harcı; su, mermer tozu, kalsit, madeni toz boya ve tutkalın uygun oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen harçtır. 

fasarit makinesi Renk Tozu : Fasarit harcında renklendirici olarak toprak (madenî) toz boya kullanılır. Madenî toz boya; tabiattaki renkli kaya ve toprakların öğütülmesiyle elde edilen doğal bir boyadır. Maden oksitlerini içerir.

fasarit ustası Tutkal : Fasarit harcı yapımında polivinilasetat (p.v.a) tutkalı kullanılır. Harç içerisindeki bağlayıcı malzemedir. Polivinilasetat su, kömür, kireç ve sirke asidinden kimyasal yollarla üretilir. Piyasada plastik tutkal, beyaz tutkal, formika tutkalı gibi değişik isimlerle tanınır. Süt görünüşünde koyuca bir sıvıdır.

FASARİT NASIL YAPILIR

Fasarit, bina içerisindeki duvar ve tavan gibi yüzeylere püskürtme yöntemi ile uygulanan ve bu yüzeylere dekoratif bir doku kazandıran son kat boya malzemesidir. Uygulandığı yüzeylerde dekoratif bir görünüm oluşturur. Uygulama sıklığına göre değişik desenler oluşturma imkânı verir. Aderansı iyidir. Sıva hatalarının giderilmesinde iyi sonuç verir. İşçilik ve zaman tasarrufu sağlar. Üzeri boyanarak renk değişimi yapılabilir. İnsan sağlığına zararlı maddeler içermez.Fasaritin Kullanıldığı Yerler : Bina iç mekânlarında; Sıva, alçı panel levhalar, brüt beton, macunlanmış yüzeyler, gaz beton, ahşap, sunta, alçı sıvalı yüzeyler üzerine fasarit uygulaması yapılabilir.

Uygulanmaya başlamadan önce uygulama yapılacak yüzey kontrol edilmeli; Badana yapılmamış, henüz sertleşmiş yeni sıva yüzeyine kaplama yapılmadan yüzey inşaat sırasında kirlenmiş ise tel fırça, mala v.b. ile temizlenir. Brüt beton üzerine uygulama yapılacaksa kalıp yağlarının sabun, deterjan ile yıkanması gerekir. Çatlaklar, hareketleri durmuş ise dolgu macunu veya harç ile doldurulur. Önceden boyanmış duvarlarda aderans kontrol edilmelidir. Parlak yüzeyli boyalar zımparalanır yağlı boya kazınır. (Kabuklaşmış boyalar temizlenir). Gevşemiş kireçli sıvalar uygun değildir. Tamamen sökülmelidir. Yüzey yeniden sıvanmalıdır. Boyayla kaplanmayacak yüzeyleri bantlayarak kapatılır. Fasarit püskürtme makinesi tankına yeteri kadar harç dökülür. Püskürtme tabancası kullanılarak fasariti yüzeye püskürtülür. Püskürtme işlemine duvarda yüzeyin üst kısmından başlayıp aşağıya doğru inilmelidir. Hareket ederek yüzeyde homojen bir desen oluşturulur. Etiketler : fasarit


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus