ısıl konfor

ISIL KONFOR NEDİR

Dinlenme halindeyken insan vücudu yaklaşık 117 W ısı üretir. Yürüme gibi ortalama etkinliklerde bu miktar 220 W’a ulaşırken, ağır etkinlikler vücudun 351 W’a kadar ısı üretmesine neden olabilir. İnsan vücudu tarafından üretilen ısı ve nem, sabit ve normal bir vücut sıcaklığını koruyabilecek şekilde metabolik hareketle dağıtılabiliyorsa, ısı konfor sağlanmış demektir. Diğer bir anlatımla, vücut ile çevresi arasında bir ısıl denge olmalıdır. 

İnsan vücudu, ısıyı aşağıdaki şekillerde kaybedebilir veya çevresindeki havaya ve yüzeylere aktarabilir.

İLETİM

Bir ortamda veya doğrudan temas halindeki iki nesnede sıcak taneciklerden soğuk olanlara doğru, taneciklerde algılanabilir bir değiştirme olmaksızın gerçekleşen ısı aktarımıdır. İletim, vücutta toplam ısı kaybının çok küçük bir bölümünü oluşturur.

TAŞINIM

Bir sıvı veya gazın sıcak bölümlerinde yoğunluk ve yer çekimi hareketindeki değişmeler sonucunda oluşan dolaşımsal hareketle ortaya çıkan ısı aktarımıdır. Diğer bir deyişle, vücut çevredeki soğuk havaya ısı verir. Hava ile vücut sıcaklığı arasındaki büyük farklılıklar ve hızlı hava hareketleri, taşınım yoluyla daha fazla ısı aktarımına neden olur.

IŞINIM

Isı enerjisinin sıcak bir kütle tarafından elektromanyetik dalgalar halinde yayılması, mekan içinde iletilmesi ve daha soğuk bir kütle tarafından soğurulması olayıdır. Isı katarımı için hava hareketine ihtiyaç yoktur. Açık renkler ısıyı yansıtırken, koyu renkler soğurur, yansıtıcıları az olan malzemeler iyi ışınım sağlarlar. Işıma ısısı köşeleri aşamaz ve hava hareketinden etkilenmez.

BUHARLAŞMA

Vücut nemini buhara dönüştüren buharlaşma olayı için ısı gerekir. Buharlaşmayla ısı kaybı hava hareketiyle artar. Buharlaşmalı soğutma özellikle havada yüksek sıcaklık, nem ve etkinlik değerleri bulunduğunda kullanışlıdır.Etiketler : ısıl konfor


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT