Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

denizlik

DENİZLİK NEDİR

Denizlik, yapıların vazgeçilmez elemanlarındandır. Yapı elemanları doğrama ve duvarların yağmur ve kar sularından en az etkilenmesini sağlarlar. Bunun dışında bina cephelerine estetik bakımdan bir zenginlik kazandırırlar. İnşaat sektöründeki teknolojik gelişmeleri ile birlikte denizliklerde kullanılan malzeme ve yapım teknikleri yönünden değişiklikler yaşamıştır. Denizlik uygulama tekniği, kullanılacak ürünler ve şekilleri binanın karakteristik özelliğine göre seçilmelidir. Aksi halde denizlik yapım amacına hizmet edemeyip koruma görevini yerine getiremeyecektir. Seçilen denizlik şeklinin de yapı formuna uygun olması gerekir. Her denizlik her yapıda estetik durmayabilir. Yalnız başına güzel olan nesneler bir araya geldiklerinde her zaman güzelliği oluşturamazlar. Birlikte kullanılan estetik nesneler arasında bir uyum olmalıdır. Denizlik yapım malzemesi ve şekli seçiminde yukarıdaki kıstaslar hatırdan çıkarılmamalıdır.

Tanım : Pencere doğraması altı iç ve dış kenarlarında bulunan, pencere yüzeyinden akan yağmur sularının duvar içerisine sızmasını engelleyip duvar dışına atılmasını sağlayan yapı elemanına denizlik denir.

Amacı : Pencere boşluklarında biriken yağış suları duvar içinde ve duvar yüzey kısmına sızarak yapı elemanlarının deforme olmasına sebebiyet verir. Pencere ve benzeri boşluklarda suların duvar içerisine sızmasını ve bu suların duvar yüzeyinden 3,5–4 cm ileriye damlaması amacı ile denizlik uygulaması yapılır.

Denizlik Yapma Kuralları : Yağmur ve kar sularının duvar içerisine sızmasını ve denizlik yüzeyinde birikmesini engeller özellikte olmalıdır. Yağmur ve kar sularının duvar yüzeyine akmasını engeller nitelikte olmalıdır. Bu nedenle denizlikler su geçirmeyen malzemelerden, suyun dışarı atılması için dış- aşağı eğimli, kenarları kalkık, suyun denizlik altından duvara ulaşmaması için damlalıklı yapılırlar.

Kullanılan Malzemeye Göre Denizlik Çeşitleri : Denizlik uygulamasında kullanılan malzeme çeşitine göre değişik yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda değişik malzemelerden yapılan denizlikler örnek olarak verilmiştir.

Betondan (mozaik) yapılan denizlik

Taştan yapılan denizlik

Mermerden yapılan denizlik

Ahşaptan yapılan denizlik

Ahşap, plastik ve alüminyum gibi denizlikler ağırlıkta doğrama imalatı yapılırken, taş ve tuğla denizlikler ise genelde duvar örülürken pencere boşluğu altına uygulanır.

Denizlik Yapma Yöntemleri : Denizlik uygulamaları zamanın gereklerine ve teknolojilerine uygun olarak malzeme ve yöntemlerde farklılıklar görülmektedir. Geçmişte denizlik yapımında ahşap, taş ve beton gibi malzemeler sıkça kullanılmakta iken günümüzde bunun yerini hazır denizlik dediğimiz farklı malzemelerden yapılan profiller almıştır. Alışılagelmiş denizlik uygulaması yöntemlerinin zorluğu, işçilik maliyetinin çokluğu, uygulama zamanının uzunluğu gibi nedenlerle yerini kolay uygulana bilen fabrikasyon materyaller almıştır. Geçmiş yıllarda en sık kullanılan beton denizlik uygulamalarının yerinde yapılması, her pencere ve ölçü için ayrı kalıpların yapılması, kalıplara dökme ve sökme, perdah etme gibi uygulamalar zaman almakta, kullanımda temizliğin normalden zor olması zamanla çatlaması bu uygulamanın az tercih edilmesine neden olmaktadır. Günümüzde mermer malzemeden yapılan denizlikler bolca kullanılmakta hazır pencere söve malzemeleri ile bitlikte görüntü zenginliği kazandırılmaktadır.

Yerinde Dökme Betonlu (Mozaik) Denizlik Yapma : Denizlik boşluğu bırakılarak takılmış pencere altına pencere genişliğinden 6-8cm daha uzun olacak şekilde denizlik kalıpları yapılarak pencere altı iç ve dış tarafına bağlanıp içine beton doldurmak suretiyle yapılan denizliklerdir.

DENİZLİK MONTAJI

Yerinde yapılması dışında kalan, fabrika veya küçük işletmelerde çeşitli malzemelerden montaja hazır halde üretilmiş denizliklere hazır denizlik denir. Kullanılan Malzemeye Göre Denizlikler;

Beton denizlikler

Doğal taş denizlikler

Tuğla denizlikler

Ahşap denizlikler

Metal denizlikler

PVC denizlikler

Poliüretan denizlikler

Denizlik Monte Etme Kuralları : Denizlik monte etmeden çevre güvenliği sağlanmalıdır. Denizliklere taşınması ve montajı sırasında zarar verilmemelidir. Denizlik kenarı duvar yüzeyine paralel olmalıdır. Denizlik, yağmur sularını duvar dışına atacak açıda dış-aşağı eğimli monte edilmelidir. Denizliğin iki ucu aynı kotta olacak şekilde monte edilmelidir. Denizlik uygun bağlayıcılarla yerine monte edilmelidir. Denizlik-Duvar, Denizlik-Doğrama arası boşluklar suyun geçmesini engelleyecek şekilde izole edilmelidir.

Denizlik Monte Etmede İş Sırası : Denizlik, denizlik monte etme araç gereçlerini çalışma alanına getirilmesi. Denizlik yerinin hazırlanması. Denizliğin yerine konarak kontrolü. Yapıştırma harcını hazırlama. Yapıştırma harcını koyma. Denizliğin yerine yerleştirilmesi. Yapıştırıcı harcı fazlalıklarının alınması. Boşlukların harçla kapatılması. İnce sıva ve macunlarla tesviye yapma.Etiketler : denizlik


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus