Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Banyo Tadilatı » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Önerilerimiz » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Polisan Dış Cephe Boya » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » TV Antenleri » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yangın Fıskiyeleri » Yapıştırıcılar Nedir

cam nedir

CAM NEDİR

Cam, silis kumunun lehim pastası ve dengeleyiciyle ergitilmesi sonucunda elde edilen kütlenin, kristalleşme olmadan soğutularak rijit bir hale getirilmesiyle üretilen sert, kırılgan ve kimyasal açıdan hareketsiz bir maddedir. Yapı sistemlerinde çeşitli biçimlerde kullanılır. Cam köpüğü rijit, nem geçirimsiz ısı yalıtımı olarak kullanılır. Cam lifleri kumaşlarda malzeme donatısında kullanılır. Santrifüjlü cam lifleri ses ve ısı yalıtımında kullanılan cam yününü oluştururlar. Cam tuğla, ısı iletimini, kaynaşmayı ve güneş ışınımını kontrol etmek için kullanılır. Cam en yaygın olarak yapıların pencere, çerçeve ve çatı ışıklığı gibi açıklıklarını örtmek için kullanılır.

CAM ÇEŞİTLERİ

 Levha cam, erimiş camın bir fırından çekilmesiyle veya bir silindir halinde kalıplanması, uzunlamasına bölünmesi ve düzleştirilmesiyle elde edilir. Alevle parlatılmış yüzeyler tam olarak paralel olmadıklarından görüşte bir miktar kayma olur. Bu kaymayı en aza indirmek için cam, dalgalanma yatayda uzanacak şekilde sıralanabilir.

 Plaka cam, erimiş camın bir plaka halinde kalıplanması ve soğutulduktan sonra taşlanması ve parlatılmasıyla elde edilir. Plaka cam nerdeyse tamamen net ve kaymasız bir görüş sağlar.

 Float cam, erimiş camın bir sıvı kalay yüzeyine dökülmesi ve yavaşça soğutulmasıyla elde edilir. Sonuçta elde edilen düz, paralel yüzeyler kaymayı en aza indirerek, taşlama ve parlatma gereksinimini ortadan kaldırır.

 Tavlanmış cam, iç gerilmelerin hafifletilmesi için yavaşça soğutulur. 

 Kısmi temperli cam, yeniden ısıtma ve ani soğutma işlemiyle kısmi olarak temperlenmiş camdır. Aynı kalınlıktaki tavlanmış cama göre iki kat fazla mukavemete sahiptir.

 Temperli cam, yumuşama noktasının biraz altına kadar yeniden ısıtılmış ve camın yüzeylerinde ve kenarlarında basınç gerilmeleri ve içinde çekme gerilimleri oluşturacak şekilde aniden soğutulmuş bir çeşit tavlanmış camdır. Temperlenmiş cam tavlanmış cama göre darbesel ve ısıl gerilmelere karşı beş kat daha fazla mukavemete sahiptir, fakat üretimden sonra biçiminde değişiklik yapmak mümkün değildir. Kırıldığında, göreli olarak zararsız çakıl taşı büyüklüğünde parçalara bölünür.

 Tabakalı veya güvenli cam, aralarında camın kırılması halinde parçaları bir arada tutan polivil bütiral reçine tabakalarına sahip, ısı ve basınç altında yapıştırılmış iki veya daha fazla düz cam tabakasından oluşur. Kurşun geçirmez cam, çok yüksek çekme ve darbe mukavemetine sahip bir tabakalı camdır.

 Telli cam, kırılma ve aşırı ısı halinde patlamayı önlemek üzere kare veya karo şeklinde hasır donatı içeren düz veya desenli camdır. Telli cam, güvenli bir cam malzemesi olarak değerlendirilir ve yangın kapıları ve pencerelerinde kullanılabilir.

 Desenli cam, görüşü engellemek veya ışığı önlemek için çekme işleminde oluşturulan çizgisel veya geometrik yüzey desenine sahiptir.

 Pencere eteği camı, giydirme cepheli binalarda strüktürel elemanları gizlemek için kullanılan saydam olmayan camdır, temperli veya kısmi temperli camın iç yüzeyine cam hamurunun eritilerek yerleştirilmesiyle elde edilir.Etiketler : cam


Benzer Konular Kategoriler Hakkımızda Çatı Uygulamaları İletişim Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Banyo Tadilatı Beton Nedir Bina Cam Temizliği Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap İzole Camlar Kapı Menteşeleri Kontrplak Kaplama Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Önerilerimiz Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Plastik Laminat Plastik Ürünler Polisan Dış Cephe Boya Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları TV Antenleri Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yangın Fıskiyeleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT