Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Mantolama Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Andezit Taşı Nedir » Atış Yeri Tesisleri » Banyo Tadilatı » Bazalt Taşı Nedir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Bina Güçlendirme » Bina ve Arazi Emniyeti » Bisiklet Kroskantrisi » Büyük Kapılar » Buz Sporları Salonları » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Çiftlik Tasarımı » Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Dekoratif Mobilya Uygulamaları » Denizlik Nedir » Depolama Sistemleri » Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli » Doğal Havalandırma » Dokuma Duvar Kaplamaları » Döner Kapılar » Döşeme Nedir » Döşeme Sistemleri » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Elektrik Prizleri » Enerji Santrali » Engelliler İçin Mekan Tasarımı » Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Evleri » Güneş Işığı Kullanımı » Hareket Derzleri » Havalandırma Sistemi » Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 » Hayvan Kümesleri » Hidroelektrik Tesisleri » Kalıp ve İskele Sistemleri » Kapalı Yüzme Havuzu » Kapı Kilit Sistemleri » Kapı Menteşeleri » Karayolu Elemanları Genel Tanımlar » Kayakla Atlama Tepeleri » Kilit Sistemleri DIN18252 » Kompozit Kaplama Malzemeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Ksilolit Kaplama » Kumtaşı Nedir » Linolyum Kaplama » Macun Nedir » Mekan Ölçüsü Alma » Merdiven Nedir » Mimaride Doğal Taş Kullanımı » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Oda İklimi Nedir » Ölçüler ve Ağırlıklar » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Rögar ve Büz Yapımı » Şantiye Nedir » Sedef Kakma » Soğutma Tesisleri » Solar Mimarisi » Strüktürel Çerçeveler » Su Çimento Oranı » Taban İzolasyon Sistemleri » Tahta Rabıta Nedir » Taş Oyma » Taşıyıcı Sistemler » Tekerlekli Paten Sahaları » Tekstil Yapılar » Toprak İşleri » TV Antenleri » Ulaşım Nedir » Vernik Nedir » Vida Nedir » Yangın Sistemleri » Yangına Dayanıklı Camlar » Yapı Biyolojisi » Yapı Elemanları » Yapı Havalandırma Tekniği » Yapı Sistemleri » Yapı Taşlarının Özellikleri » Yapı Türleri » Yapıştırıcılar Nedir » Yollar ve Caddeler » Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı » Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

cam nedir

CAM NEDİR

Cam, silis kumunun lehim pastası ve dengeleyiciyle ergitilmesi sonucunda elde edilen kütlenin, kristalleşme olmadan soğutularak rijit bir hale getirilmesiyle üretilen sert, kırılgan ve kimyasal açıdan hareketsiz bir maddedir. Yapı sistemlerinde çeşitli biçimlerde kullanılır. Cam köpüğü rijit, nem geçirimsiz ısı yalıtımı olarak kullanılır. Cam lifleri kumaşlarda malzeme donatısında kullanılır. Santrifüjlü cam lifleri ses ve ısı yalıtımında kullanılan cam yününü oluştururlar. Cam tuğla, ısı iletimini, kaynaşmayı ve güneş ışınımını kontrol etmek için kullanılır. Cam en yaygın olarak yapıların pencere, çerçeve ve çatı ışıklığı gibi açıklıklarını örtmek için kullanılır.

CAM ÇEŞİTLERİ

 Levha cam, erimiş camın bir fırından çekilmesiyle veya bir silindir halinde kalıplanması, uzunlamasına bölünmesi ve düzleştirilmesiyle elde edilir. Alevle parlatılmış yüzeyler tam olarak paralel olmadıklarından görüşte bir miktar kayma olur. Bu kaymayı en aza indirmek için cam, dalgalanma yatayda uzanacak şekilde sıralanabilir.

 Plaka cam, erimiş camın bir plaka halinde kalıplanması ve soğutulduktan sonra taşlanması ve parlatılmasıyla elde edilir. Plaka cam nerdeyse tamamen net ve kaymasız bir görüş sağlar.

 Float cam, erimiş camın bir sıvı kalay yüzeyine dökülmesi ve yavaşça soğutulmasıyla elde edilir. Sonuçta elde edilen düz, paralel yüzeyler kaymayı en aza indirerek, taşlama ve parlatma gereksinimini ortadan kaldırır.

 Tavlanmış cam, iç gerilmelerin hafifletilmesi için yavaşça soğutulur. 

 Kısmi temperli cam, yeniden ısıtma ve ani soğutma işlemiyle kısmi olarak temperlenmiş camdır. Aynı kalınlıktaki tavlanmış cama göre iki kat fazla mukavemete sahiptir.

 Temperli cam, yumuşama noktasının biraz altına kadar yeniden ısıtılmış ve camın yüzeylerinde ve kenarlarında basınç gerilmeleri ve içinde çekme gerilimleri oluşturacak şekilde aniden soğutulmuş bir çeşit tavlanmış camdır. Temperlenmiş cam tavlanmış cama göre darbesel ve ısıl gerilmelere karşı beş kat daha fazla mukavemete sahiptir, fakat üretimden sonra biçiminde değişiklik yapmak mümkün değildir. Kırıldığında, göreli olarak zararsız çakıl taşı büyüklüğünde parçalara bölünür.

 Tabakalı veya güvenli cam, aralarında camın kırılması halinde parçaları bir arada tutan polivil bütiral reçine tabakalarına sahip, ısı ve basınç altında yapıştırılmış iki veya daha fazla düz cam tabakasından oluşur. Kurşun geçirmez cam, çok yüksek çekme ve darbe mukavemetine sahip bir tabakalı camdır.

 Telli cam, kırılma ve aşırı ısı halinde patlamayı önlemek üzere kare veya karo şeklinde hasır donatı içeren düz veya desenli camdır. Telli cam, güvenli bir cam malzemesi olarak değerlendirilir ve yangın kapıları ve pencerelerinde kullanılabilir.

 Desenli cam, görüşü engellemek veya ışığı önlemek için çekme işleminde oluşturulan çizgisel veya geometrik yüzey desenine sahiptir.

 Pencere eteği camı, giydirme cepheli binalarda strüktürel elemanları gizlemek için kullanılan saydam olmayan camdır, temperli veya kısmi temperli camın iç yüzeyine cam hamurunun eritilerek yerleştirilmesiyle elde edilir.Etiketler : cam nedir, cam çeşitleri, float cam, temperli cam


Benzer Konular Kategoriler Hakkımızda Çatı Uygulamaları İletişim Mantolama Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Andezit Taşı Nedir Atış Yeri Tesisleri Banyo Tadilatı Bazalt Taşı Nedir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Bina Güçlendirme Bina ve Arazi Emniyeti Bisiklet Kroskantrisi Büyük Kapılar Buz Sporları Salonları Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Çiftlik Tasarımı Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Cıvata Nedir Çivi Nedir Dekoratif Mobilya Uygulamaları Denizlik Nedir Depolama Sistemleri Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli Doğal Havalandırma Dokuma Duvar Kaplamaları Döner Kapılar Döşeme Nedir Döşeme Sistemleri Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Elektrik Prizleri Enerji Santrali Engelliler İçin Mekan Tasarımı Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Evleri Güneş Işığı Kullanımı Hareket Derzleri Havalandırma Sistemi Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 Hayvan Kümesleri Hidroelektrik Tesisleri Kalıp ve İskele Sistemleri Kapalı Yüzme Havuzu Kapı Kilit Sistemleri Kapı Menteşeleri Karayolu Elemanları Genel Tanımlar Kayakla Atlama Tepeleri Kilit Sistemleri DIN18252 Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Kaplama Kornişlerin Monte Edilmesi Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Linolyum Kaplama Macun Nedir Mekan Ölçüsü Alma Merdiven Nedir Mimaride Doğal Taş Kullanımı Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Oda İklimi Nedir Ölçüler ve Ağırlıklar Plastik Laminat Plastik Ürünler Rögar ve Büz Yapımı Şantiye Nedir Sedef Kakma Soğutma Tesisleri Solar Mimarisi Strüktürel Çerçeveler Su Çimento Oranı Taban İzolasyon Sistemleri Tahta Rabıta Nedir Taş Oyma Taşıyıcı Sistemler Tekerlekli Paten Sahaları Tekstil Yapılar Toprak İşleri TV Antenleri Ulaşım Nedir Vernik Nedir Vida Nedir Yangın Sistemleri Yangına Dayanıklı Camlar Yapı Biyolojisi Yapı Elemanları Yapı Havalandırma Tekniği Yapı Sistemleri Yapı Taşlarının Özellikleri Yapı Türleri Yapıştırıcılar Nedir Yollar ve Caddeler Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı Yükseltilmiş Döşeme SistemleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT