Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

ısı yalıtımı nedir kısaca

ISI İZOLASYONU YAPI TARZLARI

Buhar Yalıtımsız Yapı Tarzı : Olağan yapı şekilleri buhar frenleyici tabaka içermezler. Bu şekillerde, yoğunluk olmayacak şekilde tabakalaşma mevcuttur: Yeterli ısı yalıtımı, konum etkeni, içerden dışarıya doğru alçalır. Yüksek nemli odalarda (örneğin kapalı yüzme havuzları) buhar basınç dağılımı hesapla veya grafikle takip edilmelidir. Önemli: Isı yalıtım tabakalarının dış tarafı normal sıvalı olduğu taktirde, ısı birikimi ve arka zeminin kayma direncinin az olmasından dolayı çatlama tehlikesi mevcuttur. Bu yüzden cam elyafla güçlendirilmiş mala sıvası kullanılmalıdır. Bu sıva kapalı yüzme havuzlarında kullanılmamalıdır.

Buhar Yalıtımlı Yapı Tarzı : Dışta kalan, buhar önleyici tabaka ve buna bağlı iç buhar yalıtımlı yeni yapı tarzlarının (sıcak çatı, sıcak ön cephe) dikey yapı şekillerinde uygulanması güç olduğundan, arkası havalandırılmalı dış kaplama yapı parçaları en uygunudur (istisna: prefabrik duvarlar) . Önemli: Tabakaların ısı yalıtımı ve hava sınır tabakası, buhar engeline kadar ısı geçirme direncinin belirli oranını aşamaz. Masif konstrüksiyonlarda buhar engelinin mekanik zararlarına karşı denge tabakayla korunması gerekir. Buhar engelinin iç kısmında buhar kazanı mantığında bir buhar basıncı mevcut olmayıp, sadece buhar kısmi basıncı olduğundan, "basınç dengelemesi" bu tabakada anlamsızdır.

Arkadan Havalandırmalı Dış Kabuk : Arkadan havalandırma izolasyonlu dış katmanların buhar tutucu etkisini ortadan kaldırır. önlem: Arka havalandırma enine kesiti her yerde 2 cm; yükseklik farkından dolayı işlev halindeki arka havalandırma (Havanın giriş ve çıkışındaki en az eğim %10 olmalıdır). Daha düşük eğimlerde buhar freni/buhar engeli gerekir (Düzenleme = buhar engelli yapı tarzı). Burada iç kaplama 010 m. (kapalı yüzme havuzda 5 100 m.) difüzyonu mevcuttur. Aksi takdirde dış kaplamada aşırı buhar geçişi ve yoğunluk oluşur. İç kaplamanın tabakalandırılması buhar engelsiz yapı tarzında olduğu gibidir, fakat iç kaplama her zaman hava geçirmez olmalıdır.

Isı Köprüleri : Çevrelerine karşın, daha az ısı yalıtımlı yapı parça kısımlarıdır. Bununla ısı geçirme direncindeki hava sınır tabakasının oranı yükselmekte ve bu şekilde ısı köprüsü iç yüzeyinin üst yüzey sıcaklığı düşmekte ve orada yoğunluk oluşmaktadır. Isı köprüsü küçük olduğu müddetçe, bununla oluşacak ısı masraf artışı önemsizdir; fakat bu, ısı köprüsü olarak da kabul edilen basit pencerelerde söz konusu değildir. Küf oluşumu vs. gibi sonuçları engelleyebilmek için ısı köprüsü iç yüzeyinin sıcaklığını artırmak gerekir. Bunun için de ısı dağılımının indirgenmesi, ısı verişinin arttırılması gerekir.

Isı Dağılımının İndirgenmesi : "dış soğuğa" karşın, yalıtım tabakasının aracılığıyla oluşur (ısı köprüsü yoluyla ısı yalıtımının artmasında, ısı geçirme direnci 1/k 'da hava sınır tabakasının yüzde oranın, aşağı indirger).

Isı Verişinin Arttırılması: Isı köprüsünün iç yüzeyinin büyütülmesiyle, ısı köprüsüne iyi iletken çevre ve Ilık hava verilmesiyle oluşturulur. Bununla ısı geçiş direnci 1/a, ısı köprüsüyle ilgili olarak gerçekten de indirgenir ve bununla beraber ısı geçme direnci 1/k'daki hava sınır tabakasının oranında kalır. Buna karşın köşelerdeki hava sınır tabakası yüzeylerdekine oranla daha yüksektir. Bundan dolayı, en az Isı korumalı duvarlarda ve bina köşelerinde sürekli yoğunluk ve küf oluşmaktadır.

ISI IZOLASYONU AYRINTILARI: DIŞ DUVAR

Genel: Dış yalıtımda mineral sıva değil de arka havalandırmalı kaplama veya macunlanarak (cam kafes dokuyla güçlendirilmiş) gerekirse mineral üst sıvayla birlikte uygulanmalıdır.

Kritik Ayrıntı Noktaları: Düz çatılarda kayar fugalar ısıtıcı nişleri gibi ısı masrafım azaltmak için ısı yalıtımı gerekir (ince duvar, yüksek sıcaklık).

Nemli Odalar (örn. kapalı yüzme havuzları): Yüksek yalıtım; iç tabakaların (hava sınır tabakası, buhar engeline kadar olan tabakalar max. oranı x olarak daha azdır. Macunlu sıva burada buhar engelleyici olarak daha uygun arka havalandırmalı kaplama veya buhar engelli yapı tarzı uygulanmalıdır.Etiketler : izolasyon


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus