Kategoriler » Giydirme Cephe » Çatı Uygulamaları » Söve Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Arsa ve Bina Drenajı » Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır » Bahar Temizliği Stratejileri » Banyo Tadilatı » Banyo Temizliği » Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Binalarda Nem Kontrolü » Buhar Tutucular » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Denizlik Nedir » Döner Kapılar » Döşeme Malzemeleri Özellikleri » Döşeme Nedir » Drenaj Nedir » Duman ve Isı Emme Tertibatları » Duş Zemin Temizleme » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Duvar Kaplama Malzemeleri » Elektrik Prizleri » Epoksi Kaplamaları Nedir » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Ev Tekstili Nedir » Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Işığı Kullanımı » Helikopterli Şap » Isı İzolasyonu Yapı Tarzları » Isı ve Sıcaklık Nedir » Isıl Konfor Nedir » İzole Camlar » Kapı Menteşeleri » Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri » Konfor Alanı Nedir » Kontrplak Kaplama » Köpüklü Yangın Söndürme » Kornişlerin Monte Edilmesi » Mantolama Isı Yalıtımı » Mastik Asfalt Kaplama » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Nem ve Isı Koruması » Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları » Parke Çeşitleri ve Uygulamaları » Perde Temizleme Teknikleri » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Sedef Kakma » Su Çimento Oranı » Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri » Sürekli Zemin Kaplamaları » Taban İzolasyon Sistemleri » Taş Oyma » Tekstil Zemin Kaplamaları » Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri » TV Antenleri » Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme » Vernik Nedir » Vida Nedir » Vinil Zemin Kaplamaları » Yalıtımlı Cam » Yangın Alarm Donanımları » Yangın Fıskiyeleri » Yangın Sistemleri » Yangın Söndürme Tesisatları » Yangına Dayanıklı Camlar » Yangından Korunma Tertibatları » Yapı Çelikleri » Yapıştırıcılar Nedir

DÖŞEME MALZEMELERİ

Döşeme malzemeleri en basit şekilde sert, esnek veya yumuşak olarak sınıflandırılabilir. Sert ve yumuşak malzemeler kolayca seçkin ve ölçeğin bir ucunda seramik karolar ile temsil edilir ve diğer tarafta tekstil bitimine sahiptir. Buna göre esnek yüzeyler arasında, vinilden, kauçuktan ve linolyumdan yarı sert (vinil) bileşim karoları) yarı yumuşak (akustik destekli vinil ve kauçuk). Her kategoride daha fazla özellik, geçirimsizlik, yumuşaklık, kayma direnci, ateş içerir. tehlike özellikleri, kir tutma / kontrol, bileşen boyutu ve birleştirme yöntemi, hepsi uygunluğu etkiler kullanmak için.

Performans: 'Amaca uygun', zemin kaplamalarının amaçlanan kullanım için gereken performansa ulaştığını gösterir, örneğin: • güvenlik ve İSG • enfeksiyon kontrolü, hijyen ve koku kontrolü • yangın Güvenliği • akustik kontrol ve iç mekan hava kalitesi (IAQ) dahil olmak üzere iç ortam kalitesi (IEQ) • Ayak altı konforu dahil olmak üzere, güven verici ve rahat olmak • sürdürülebilir veya düşük çevresel etki • temizlik ve düşük bakım kolaylığı • Yaşam Ömrü Maliyetlendirmesi (WLC) ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) verimliliği • erişilebilirlik, tekerlekli sandalye ve tekerlekli ekipman kullanımı. Bu özelliklerin çoğu yönetmelikle yönetilmektedir, örneğin erişilebilirlik, güvenlik, akustik, yangın güvenliği ve İSG. Avustralya veya diğer Standartlar minimum performans ve kalite seviyesini tanımlar; bu minimum olması gerekebilir Açık veya tescilli olmayan bir şartname için çağrıldığında geliştirildi. NSW Hükümet ihalesi Gerektiğinde politika izlenmelidir. Her şeyden önce tasarımcının müşteri temsilcisine ve ürün üreticisine danışması önemlidir. Son ürünün uygun şekilde ve “amaca uygun” olarak işaretlenebildiğinden emin olun.

Emniyet: Fiş, geziler ve düşmeler (STF) Zemin güvenliği artık zemin kaplamalarının seçiminde temel bir husustur. Aşağıdaki koşullar doğrudan 'fişler, geziler ve düşmeler' (STF) 'nin önlenmesiyle ilgili olarak güvenliği etkilemek: • zemin yüzey malzemesinin sürtünme özellikleri • yüzey kirliliği (su dahil) • çevre • temizlik rejimi • ayakkabı • insan (yaya) faktörleri • zemin yüzeyinin aydınlatma seviyeleri ve yansıtıcılığı. Yukarıdaki koşulların çoğu ölçülebilir ve bu nedenle kontrol edilebilir, diğerleri değildir. STF riski, kullanıcıların bilişsel duyularından, motor becerilerinden, nesnelerin taşınmasından, fark edilmeyen kaynaklardan etkilenir. kirlenme ve çevreye ve dikkat dağıtıcılıklara aşina değil. Yaş, en savunmasız gruplar arasında yaşlılar, çocuklar (ve engelliler) ile gezilerde ve kaymalarda bir faktördür. Yaşlıların, daha ciddi komplikasyon riskiyle birlikte düşme ve buna bağlı olarak yaralanmaları daha olasıdır - Yüzeydeki herhangi bir değişiklik, açma riskini azaltmak için açıkça tanımlanmalıdır. Ahşap ve beton zeminler için yayınlanan veriler - halı kaplı bir yüzeye sahip ve olmayan bir ilişkiyi gösterir. Yaralanma azaltma ve darbe emilimi arasında. Bakınız: Yaş ve Yaşlanma Cilt 33 No 3 - İngiliz Geriatri Derneği 2004 Akut akıl sağlığı tesislerinde ve yüksek güvenlik alanlarında, hasarların giderilmesi, sökülmesi ve yanlış kullanımı ve hastalara ait aksesuarlar bir risk oluşturur.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG): İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) mevzuatının odağı işyerinde çalışan güvenliğidir. Çeşitli İSG mevzuatının bölümleri, yapı süreçleri, tasarımın yönleri ve Sağlık Hizmetlerinin kullanımı için geçerlidir. Zemin kaplamaları personel çalışmalarını çeşitli şekillerde etkileyebilir: • Ayakta ve ayaklarda ayaklarda ve yürüme esnasındaki yorgunluk (ayakkabılar bir faktör olabilir) • manuel taşıma riskleri, örneğin tekerlekli ekipmanın manevra kabiliyeti gibi • kayma, yolculuk ve düşme riski.

Manuel kullanım: Tekerlekli ekipmanın elle hareket ettirilebilmesindeki kolaylık, dirençten (yuvarlanma sürtünmesi) etkilenir. zemin yüzeyinin, yüzey profillerinin neden olduğu tekerleklerin “izlenmesi” gibi diğer faktörler, örn. yükseltilmiş dokunma desen, oluklar veya tekstil dokuması daha az yaygındır. Manuel bir elleçleme riski değerlendirmesi temel oluşturmalıdır kat bitiş seçiminin seçimi, örneğin Akut Rehabilitasyon Ünitesi, bariatrik hastaların hareketi ve sık tekerlekli trafik bulunan alanlar. 'Tekerlekli ekipmanlar' tekerlekli sandalyeler (bağımsız veya yardımlı) içerir, yataklar, arabaları ve yük asansörleri. Daha büyük tekerleklerle yapılan ekipmanlar, esnek yüzeylere daha az yuvarlanma direnci sağlar, ancak 'standart' çap ve sırt malzemesi ile tedarik edilecek çoğu ekipmanın tekerlekleri. Bir seçim malzeme genellikle, sert yüzeyler için sert (poliüretan), sert için (kauçuk) sert arasında değişir. yüzeyler, ancak tekerlek çapındaki bir değişiklik genellikle bir seçenek değildir. Zemin cilaları epoksi zemin kaplama fiyatı ve haddeleme sürtünmesi arasındaki ilişki aşağıda özetlenmiştir: • Standart levha vinil, kauçuk veya linolyum en az yuvarlanma sürtünmesini sağlar • köpük destekli ürünler daha fazla haddeleme sürtünmesi sağlar ve sık ağır yükler altında deforme olabilir • yoğun, kısa püsküllü ilmek havlı, direk süngerli halı (daha az yuvarlanma sürtünme) bazılarında uygun olmayabilir durumlar, örneğin sık ağır tekerlekli ekipmanlar.

Kayma Direnci: Kayma direnci, genellikle başlangıçta sağlanan malzemenin test edilmiş kayma direnci ile temsil edilir. Zemin yüzey malzemesinin özellikleri. Yerdeki herhangi bir zemin yüzeyinin kaymaya karşı dayanıklı 'kaymaz' potansiyeli Kullanım ilk test edilen değerden önemli ölçüde daha az olabilir; Bu, aşınma dahil çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir kirlenme veya uygun temizlik eksikliği. Yüzey kayma direnci, aşağıdaki faktörlerin bir veya birkaçının bir fonksiyonudur: • agrega içeren yüzey (makro) pürüzlülük • Malzemenin yüzeyindeki düzensizliklere dayanan yüzey (mikro) pürüzlülük • hacimsel deplasman veya yapılandırılmış yüzey sağlayan profilli bir yüzey • temas halindeki malzemelerin özellikleri, örneğin ayakkabı - çekilme / itme veya visko elastik. Bu özelliklerin her biri farklı şekilde çalışır ve özel kullanımlar için tasarlanmış ürünler, örneğin duşlar, ticari mutfaklar, rampalar, bu özelliklerin bir kombinasyonunu kullanın.

Uygulama: AS / NZS 4586 S yeni yaya yüzey malzemelerinin dudak dayanımı sınıflandırması ve SA HB 197 Giriş yaya yüzey malzemelerinin kayma direncine kılavuzluk eder, yeni zemin yüzeylerinin kayma direnciyle uğraşırve farklı alanlar için bir derecelendirme kılavuzu sağlayın. Bu gereksinimlere ve önerilere ek olarak, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır: • Kuru test edilmiş yüzey (mikro) pürüzlülük derecesi, yüzeydeki sudan önemli ölçüde etkilenebilir. ya da yüzey gözeneklerinin kirlenme ile doldurulması, örneğin yanlış temizleme veya sızdırmazlık. • Normal şartlarda döşemenin yüzeyinde suyun bulunmadığı yerlerde operasyonel fonksiyonlar ve standart ayakkabıların kullanıldığı yerler - profilli olmayan bir sürtünme Makro-pürüzlü malzeme tavsiye edilir. • Yamaçlarda ve rampalarda kullanılan malzemelerin kayma direnci oranı, kullanılanlardan farklı olabilir. yatay yüzeyler ve kayma direnci oranı eğim ve özel koşulların derecesi ile eşleşmelidir kullanım, örneğin havaya maruz kalma. • Açmayı önlemek için zemin yüzeyindeki ve kayma direncindeki değişiklikler görsel bir işaret ile belirtilmelidir. renk değişimi gibi. • Gerekli kayma direncinin, gerçek veya algılanan herhangi bir kolaylık için bir azalma ile tehlikeye atılmaması gerekir. temizlik. Şu anda güvenli ayakkabılar ve yiyecek hariç tüm Avustralya Standartları bulunmamaktadır. hazırlık alanları, personel tarafından giyilen ayakkabı tipinin kontrolü Avustralya sağlık hizmetlerinde nadirdir. ortamı. Döşeme, örneğin, yıpranmış taban, zayıf yapışma kuru / ıslak gibi yüksek risk temelinde seçilmelidir. Kaymayı kapsayan Avustralya Standartları hakkında ek bilgi için Ek 4 - Kayma Direnci bölümüne bakınız.zemin yüzeylerinin direnci.

Yangın Güvenliği: Zemin ve duvar kaplama malzemelerinin yangın performansı, BCA tarafından zorunlu kılınmıştır. Bunların ateş performansı Sınıf 9a'daki ürünler 'sağlık hizmeti binası' ve Sınıf 9c 'yaşlı bakım binaları' dır. BCA Spesifikasyonu C1.10a, 'döşeme malzemeleri' için Tablo 1 ve 'duvar' için Tablo 2'de belirtilen minimum gereklilikler bir sprinkler sistemi olan ve olmayan binalar için astarlar. Mevcut yangın testleri BCA'da aday gösterildi Şartname C1.10a, döşeme malzemeleri için AS / ISO 9239-1 'Kritik Radyant Akı testi' ve AS / NZS 3837'dir. 'Duvar kaplamaları için Koni Kalorimetre Testi'. Her iki katta (ve duvarda) duman gelişme oranı gereksinimi Uygulamalar sadece uygun bir sprinkler sistemi olmayan alanlarda uygulanabilir.

Akustik: Ayak trafiği, sabit ve mobil ekipman, iletişim cihazları, personel aktiviteleri ile gürültü oluşturulabilir. konuşma ve çok çeşitli diğer iç ve dış kaynaklar. Birçok çalışma hastanede olduğunu göstermiştir Arka plan gürültü seviyeleri, Dünya Sağlık tarafından Hastaneler için önerilenlerden daha yüksek aralıklara düşer. Örgütü. Hastaneler genellikle iki genel nedenden ötürü aşırı derecede gürültülüdür. İlk olarak, gürültü kaynakları genellikle çoktur gereksiz olarak, ve birçoğu yüksek sesle, örneğin çağrı sistemleri, alarmlar, yatak rayları yukarı / aşağı hareket ettirilirken, telefonlar, personel sesleri, buz makineleri, pnömatik tüpler, arabaları ve oda arkadaşları. İkincisi, bina bitirir ve zeminler, duvarlar, tavanlar gibi yüzeyler genellikle sert ve ses yansıtıcıdır, ses emici değildir, Zayıf akustik koşullar yaratmak. Hasta konaklama bölgelerinde, genel olarak gürültünün iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği kabul edilir. konut yaşlı bakımı sırasında ise gürültü ev benzeri bir ortam üzerinde olumsuz etkileyebilir. Birçok tedavi ve danışma alanları gizliliği önemli bir gerekliliktir. Personel alanlarında ses kontrolü iyi bir katkıda bulunacaktır çalışma ortamı. Bazı faaliyetler / alanlar gürültü ile ilgili İSG şartlarına tabi olabilir. Önemli bir araştırma kuruluşu, gürültünün hasta sonuçları üzerindeki olumsuz etkilerini belgelemiştir. E aralığında çevresel müdahaleler de dahil olmak üzere hastane ortamlarında gürültüyü azaltmak için etkili olarak tavsiye edilir. Ses emici döşeme kullanımı. Halının uygun olmadığı yerlerde, yumuşak linolyum bir başka etkili olabilir. özellikle ses emici tavan döşemeleriyle birlikte kullanıldığında Zemin yüzeyleri, havadan ve çarpma sonucu oluşan sesi azaltarak gürültüyü kontrol etmede önemli bir rol oynar. Akustik performansa göre herhangi bir zemin kaplamasının seçilmesi, test verisine dayanmalıdır.

Enfeksiyon Kontrolü: Enfeksiyon kontrol hedefleri ve uygulamaları, zemin kaplama istanbul sağlık tesislerinin işletilmesinde ve tasarımında temel bir unsurdur. Zemin cilaları ve çevre temizleme protokolleri, genel tesis enfeksiyonu kontrol riskinin bir parçasıdır yönetim stratejisi ve ilgili yasal ve akreditasyon yükümlülükleri. NSW Sağlık Enfeksiyon Kontrol Politikası - PD2007_036 öncelikle enfeksiyon kontrol yönetimi ile ilgileniyoruygulamalar; Bir sağlık tesisindeki alanları 'çok yüksek' ile 'düşük / en düşük' arasında değişen dört grupta listeler. Bu alanda yetersiz temizlik ile ilgili risklere göre (bkz. Ek E ). Malzemeler olmasına rağmenve inşaat özel olarak ele alınmaz, bu dört grup, seçimin yönlendirilmesi için kullanılmalıdır. Uygun zemin kaplamaları, yani gerekli temizlik seviyesini kolaylaştırmak için. Düşük / minimum riskli alanlar için tavsiye eder “Bir bulaşıcı hastalık ya da enfeksiyonun ortaya çıkması durumunda… etkilenen koğuş yeniden salgın dönemi için “çok yüksek riskli” olarak sınıflandırılmıştır. 'Çok yüksek riskli' için temizlik standartları “En yüksek yoğunluk ve temizlik sıklığı” olarak tanımlanır. Bu özellikle tasarım yaparken önemlidir Çok amaçlı kullanım ve salgınlar için koğuş ve döşeme.

 Etiketler : döşeme


Benzer Konular Kategoriler Giydirme Cephe Çatı Uygulamaları Söve Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Arsa ve Bina Drenajı Asma Tavan Panelleri Nasıl Takılır Bahar Temizliği Stratejileri Banyo Tadilatı Banyo Temizliği Beklenmedik Konuklar için Ev Nasıl Temizlenir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Büyük Kapılar Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Cıvata Nedir Çivi Nedir Denizlik Nedir Döner Kapılar Döşeme Malzemeleri Özellikleri Döşeme Nedir Drenaj Nedir Duman ve Isı Emme Tertibatları Duş Zemin Temizleme Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Duvar Kaplama Malzemeleri Elektrik Prizleri Epoksi Kaplamaları Nedir Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Ev Tekstili Nedir Evinizde Limon Kullanmanın 10 Yolu Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Işığı Kullanımı Helikopterli Şap Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isıl Konfor Nedir İzole Camlar Kapı Menteşeleri Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri Konfor Alanı Nedir Kontrplak Kaplama Köpüklü Yangın Söndürme Kornişlerin Monte Edilmesi Mantolama Isı Yalıtımı Mastik Asfalt Kaplama Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Nem ve Isı Koruması Ofis ve Konut Asma Tavan Uygulamaları Parke Çeşitleri ve Uygulamaları Perde Temizleme Teknikleri Plastik Laminat Plastik Ürünler Sedef Kakma Su Çimento Oranı Sürdürülebilir Zemin Kaplama Çözümleri Sürekli Zemin Kaplamaları Taban İzolasyon Sistemleri Taş Oyma Tekstil Zemin Kaplamaları Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri TV Antenleri Uçucu Yağlar ile Ev Temizleme Vernik Nedir Vida Nedir Vinil Zemin Kaplamaları Yalıtımlı Cam Yangın Alarm Donanımları Yangın Fıskiyeleri Yangın Sistemleri Yangın Söndürme Tesisatları Yangına Dayanıklı Camlar Yangından Korunma Tertibatları Yapı Çelikleri Yapıştırıcılar NedirYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus