Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

kreş

KREŞLER

Sosyal pedagojik tesisler olan kreşler, okul öncesi ve okul yaşındaki çocukların 15 yaşına kadar sürekli bakıldığı yerlerdir. Planlamada çocuk dünyasına uygun ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bölümler yaş gruplarına göre düzenlenmelidir: 

8 aylık bebekten 3 yaşına kadar olan çocuklar 6-8'li grup, 3 yaşından okul yaşına kadarki çocukların gittiği ana okullarında çocuklar 25-30 'lu grup, 6-15 yaş arası çocukların gittiği gündüz kreşlerinde çocuklar 20-25'li grup oluştururlar. Kombinasyonlar, mümkün olduğunca, yaş grubuna göre düzenlenmelidir. Kreşlerin bulundukları yerler konutlara yakın ve trafikten uzak olmalıdır.

Kreşlerde her bir çocuk için 2-3 m2 alan (emme, emekleme çağında ve yürümeye başlayan çocuklara özel) tasarlanmalıdır. Kundaklama masası, emekleme kafesi, dolaplar, oyuncak rafları. çocuk masaları. çocuk sandalyeleri için alanlar da göz önünde bulundurulmalıdır. 

Ana okullarında her bir çocuk için takr. 1,5-3 m2 alan gerekir. Her bir oda 15-30 çocuk için planlanmalıdır. Dolaplar, oyuncak rafları, çocuk masaları, çocuk sandalyeleri, yazı tahtası için alanlar da hesaba katılmalıdır. 

Gündüz kreşlerinde her bir çocuk için takr. 1.5-4 m2 alan planlanmalıdır. Her bir oda takr. 20 çocuk için tasarlanmalıdır. Dolaplar, oyuncak rafları, çocuk masaları, çocuk sandalyeleri, yazı tahtası ve etajerler, öğrenim araçları için okul çalışma odası, raflar, okul masaları ve sandalyeleri için yüzeyler dikkate alınmalıdır. Aletleri ve malzemeleri muhafaza eden dolap, çalışma masası bulunan el işi odası bulundurulmalıdır. Çok amaçlı odalar 2'den fazla çalışma grubunu içine alabilecek şekilde tasarlanmalıdır. Örn. grup çalışmaları için gürültüyü önleyici iyi bir anaokulu zemin kaplama yalıtım yapılmalıdır. 

Yeterli oda büyüklüğü (en az 60 m2) jimnastik odası veya uyuma yeri olarak kullanılabilir şekilde tasarlanmalıdır; gereçler için bir ek oda da düşünülmelidir.

Yerleşik alanlardaki iki katlı kreşlerde, merdiven boşluğu ve yangın merdiven' bulundurulmalıdır. Çalışan ebeveynler veya tek başına yaşayan veliler için kreşlerin uzun saatlere kadar (7:30-17:00) açık olması gerekir. Engelliler için, tekerlekli sandalyeye göre özel lavabo. WC donanımları ve özel bakım terapi odası bulundurulmalıdır. Kreşlerde bunların haricinde, en az 6 otomobilin sığacağı kadar park yeri, bisiklet park yeri, çocuk arabası bırakma alanları dikkate alınmalıdır. Ebeveynler, personel için park yerleri, park giriş ve çıkışı, oyun yerleri de ayrıca planlanmalıdır.Etiketler : kreş


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT