Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

hotel odası

HOTEL TASARIMI

Hotel odaları, tek kişilik ve çift kişilik odalar , oturma odaları bulunan suitler veya irtibat kapılı 2 oda olmak üzere ayrılırlar. Zemin ve bodrum katlarında idari ve garaj alanları büyük kolon açıklıkları gerektirir ve her bir kolon aralığı 1 1/2 - 2 oda olarak birleştirilir ve ses yalıtımlı hafif duvarlarla ayrılır. 

Yataklar 100/200 cm büyüklüğünde, Queensize 165/200 cm, Kingsize 200/200 cm'lik ikiz yatak olarak tekerlekli veya ayaklıdır. Bu tip odalarda, oturma grupları, çalışma masası ve pencere önüne konulan koltuk bulundurulmalıdır. TV, içecek buzdolabı ve bavul dolabı plana dahildir. Hotel müşterilerinin % 95'i duş yapsa bile, küvetler standart olarak mevcuttur. Gömme dolaplı ön oda, büyük ayna ve apart hotellerde gömme mutfak ve yemek yeme yeri planlanmalıdır.

Kat ofisi 1:15 oda oranında olup, oda servisi için odak noktasını teşkil eder. Hotel odalarında kahvaltı, örnek verilecek olursa, Fransa'da takr. %35, Amerika'da % 60, Orta Avrupa'da az olarak yapılır. Her bir oda için takr. 6 m2 koridor payı, 1,50 m geniştik, en iyisi 1,80 m. olmalıdır. Otel için önemli olan otel müşterileri, personeli ve eşyalar için yolların ayrılmış olmasıdır. İdari kısımdaki bakım ve mal sevkiyatında, bilhassa taşıyıcı araçlar için 4,35 m yüksekliğinde üstü örtülü bir mekan olmalıdır (gece vakitlerinde de gürültü). 

Yemek salonu bulunmaz. Rustikten özel restorantlara akıcı geçişler, iç kısımda ana restoranlar (Coffee Shop), tüm gün açık kahvaltı büfesi, restoran, sınırlı küçük A-la-Card-Restaurant. Genelde salonda 1 bar bulunur. 4 yıldızlı hotelde ilaveten restoranın yanında Aperatif-Bar vardır. 

Toplantıların düzenlendiği Hoteller: Bu tip hotellerde fazla miktarda alana ihtiyaç vardır. Merkezi salon çok amaçlı ve seminer düzenlemek için uyumlu olup değiştirilebilir özelliktedir. Bu tür salonlarda enformasyon, sergi ve eğlence aktiviteleri düzenlenebilir, gerekli içecekler büfelerden temin edilebilir. Hotellerde, optik olarak görsel, sesli projeksiyon, simültane çeviri, kopya aletleri, telefaks, teleks, telefon, resim duvarları tasarıma dahildir. Tüm odalar birbiriyle ilişkili olmalıdır. Karartma, kara tahta, beyaz perde, toplantı bürosu, referans büroları ve iş malzemesi deposu ayrıca tasarlanmalıdır.

Konferans odaları, gerektiğinde bir çok odanın birleştirilmesi sayesinde 100 kişilik olabilir. Sıralı koltuklar 0,8-1,0 m2/kişi, sıralı masalar 1,5/2,0 m2/kişi, beyaz perde, projeksiyon dikkate alınmalıdır. 15-20 kişilik 2,5 m2/kişi ve 20 ın2 aktivite bölgesi = toplam 70 m2 seminer odaları düzenlenmelidir. Sistematik olarak arkalıklı istif sandalyeleri bulundurulmalıdır. Her bir seminer odası için 2 grup çalışma odası 15 m2, 5-10 kişilik olarak tercih edilir. Akkor lamba 300-500 Iükslük olmalıdır. Havalandırma mümkün olduğunca pencerelerle sağlanmalıdır. Otomobiller için park yerleri düşünülmelidir.

HOTEL ODALARI

"Kişi = m2" formülü ile hotel odalarının düzenlenmesi, odaların 100 m’den aşağısı için geçerli olmadığından önerilmez. Oturma kısmının odaya olan gerçek ilişkisi ve uyumu servis teknik donanımlarından temin edildiğinden, tesislerin somut ön tasarımları ebatlardan ortaya çıkmıştır. Otel müşteri odalarının fonksiyonel olarak planlanması: Sayıya ve gerekli genişliğe göre kullanım alanının tespiti; geçişler ve ulaşım alanları. İstasyonlarla ilgili (farklı tesis formları istisna olarak) servis dayanak noktalarının yerleştirilmesi tasarlanmalıdır. Her 40 yer için en az 1 noktası mümkün olduğunca merkezi olarak tasarlanmalıdır. Masa büyüklüğü ve masa biçimleri işletme ve misafirlerin strüktürlerine göre tespit edilir. Her bir işletme biçimi ve hedeflenen optik taksimat kullanım yüzeyi içerisinde oluşturulan kısımlar 20 kişilik (12-24 oturma yeri) olarak düzenlenir. Bununla müşterilere ve servisin mahiyetine göre boyutu dizayn edilmelidir ve bu durumda bekleme salonuna gerek yoktur.

MOTEL TASARIMI

Konumu: Otobanlarda, büyük şehirlerin çıkış yollarının yakın yerlerinde, tatil beldelerinde, İkmal kolay sağlanacak şekilde (elektrik, su, gaz, taze yiyecek maddeleri ve çamaşırlık) tesis edilmelidir. Lokanta, benzin istasyonu ve otomobil bakım yeri, motele bağlanmamalı, fakat tesise çok yakın olmalıdır. 

Moteller, araba (adamın motele isabet etmeyecek uzaklıklardaki yol kenarlarında yer alır. 

Giriş: (Kısa park yapma, daha sonra park yeri veya garaj yerleri) Odalar mümkün olduğunca resepsiyona yakın olmalıdır. 

Çıkış resepsiyon üzerinden sağlam: (Kontrol ve anahtar teslim). 

Büyüklüğü: Şehir hotellerinden farklı olarak, genelde tek katlıdır ve zemin üzerine geniş yayılımlıdır Oda büyüklüğü 4x4 - 5x5 m olup, tek yataklı dahi olsa banyo ve küçük mutfak mevcuttur. Müşterilerin % 90'ı bir gece konakladıkları İçin, açık gardroplar, kolaylıkla gözükebilir olması açısından, bazı şeylerin unutulmaması içen elverişlidir. 

Müşteriler için müşterek salon, yazı ve okuma masası, radyo, televizyon, oyun masası, gazete dergiler v.s. öngörülür. Oyun yerleri, uyuyanların rahatsız edilmemesi için uzak mesafede yapılmalıdır. 1 merkezi çamaşır yıkama yeri, bahçe aletleri muhafaza odası, bahçe mobilyası ve merdiven v.s. mevcuttur.

 Etiketler : otel, hotel, motel, tasarım, mimari


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT