Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

inşaat temel çukuru

İNŞAAT TEMEL ÇUKURU

Yapı alanının temel kazısı bittikten, kuru zemin doğal veya palplanş gibi alınan önlemlerle elde edildikten sonra temel çukuru hazırlığına başlanır. Temellerin oturtulacağı temel çukurunun normal, sıkı ve kuru zeminlerde açılması bir sorun yaratmaz. Fazla derin olmayan temel çukurlarının kazılmasında gevşek bir zemine rastlanması, hatta yeniden bir yeraltı suyu ile karşılaşılması yeni sorunlar yaratır. Zemini kurutmak için suyu pompalarla dışa atmak veya tekrar palplanş perdelerini kullanmak gibi önlemler alınır.

Temel çukurlarının kazılışında, kendini tutabilen zeminlerde 1,5-2 metre kadar derinliklerde çukurun yan yüzeyleri doğal haliyle bırakılabilir. Kendini tutamayan zeminlerde çukur yüzeylerine aralıklı veya tam satıhlı iksa yapılmalı ve karşılıklı desteklenmelidir. Derin kazılarda, kazı yeri uygun ise şevli kazı yapılmalı ya da mutlaka iksa yapılmalıdır.

Ahşap kaplamalarla desteklemelerde ahşap üzerine güneşin, yağmur sularının zararlı etkilerine karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Çok geniş ve derin temellerde kazı çukurunun yan yüzeyleri putreller çakılarak yatay ahşap kaplamalar ve putrellere bağlanır.

Bu tekniklerin yeterli olmadığı derin ve geniş temel çukurlarında kazılan yan düşey düzlemlerdeki ahşap kaplamalar karşılıklı olarak desteklenen sabit kirişlerle tutulur. Bu usulde bazı kazı çukurlarında çalışmanın güçleşeceği gözden uzak tutulmamalıdır. Büyük açıklıklarda karşılıklı desteklerin yapılması güçleşeceğinden kazı alanının ortasında toprak kitlesi kazılmayıp geçici bir süre için bırakılabilir. İş düzeni bu duruma göre ayarlanır, toprak kitlesinden destek olarak yararlanılır.

DERİN KAZI ÇUKURLARINDA PERDE İKSA YAPILMASI

Yüksek dirençli özel çelik halatların yüksek basınçlı beton enjeksiyonu ile sağlam tabaka içine tespit edilmesinden sonra öngerilmeli ankraj uygulanarak betonarme perde ile iksa yapılmasıdır.

iksa sistemleri 30 cm kalınlığında betonarme perde ya da zemin yapısına bağlı olarak en az 25 cm çapında belirli aralıklarla betonarme kazıklar dökülür. Zemin aşama aşama harf edilir. Her aşamada betonarme kazıkların önüne yatay betonarme kuşak kirişi dökülür. Betonarme perdenin veya kuşak kirişinin prizinden sonra zemin koşullarına uygun olarak belirlenecek uzunlukta 10 cm çapında ankraj deliği açılır. Delik içinde göçme meydana gelmemesi ve içinde su toplanmaması sağlanır.

iksa ankraj Yüksek mukavemetli, yeterli sayıda özel çelikten üretilmiş öngerilme halatları tek demet halinde delik içine yerleştirilir. Nitelikli beton enjekte edilir.

iksa inşaat Betonun kısmi prizi sonrası ikinci kademe enjeksiyonlar boşluksuz yapılır.

iksa duvar nedir Enjeksiyon priz süresi dolunca özel ankraj başlığı kullanılarak hidrolik kriko ile halatlara ön gerilme uygulanarak kilitlenir.Etiketler : inşaat temel çukuru, iksa sistemleri


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT