Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

plastik

PLASTİK MATERYALLER

Plastik malzemeler, sıvı-toz taneli hammaddelerine göre ayrıştırılabilirler. 1 Duro plastik (ısı ile serleştirilir); 2. Termo plastik (ısı ile form yerilebilir); 3. Elastomere (sürekli elastiki). Kimyasal katkı maddeleri, dolgu maddeleri, cam elyafları ve yarı işlenmiş ürünler, yapı malzemelerinin hazır parçaları olarak renkli halde endüstriyel işlenir. 

Yapı eleman olarak kullanımına dair özellikleri: 

Su ve aşınmaya dayanıklı olup bakım gerektirmez, hafif ağırlıklı, boyanabilir, yüksek ışık geçirgenliğine sahip, ürüne bağlı olarak veya sürekli olarak diğer yapı malzemelerin boya olarak sürülür, çelik, kontrplak üzerine folyo olarak kullanılabilir v.s. sınırsız olarak biçimlendirilebilir, kolay olarak işlenebilir olup, az ısı iletkenliğine sahiptir. 

İşlem birimleri : Çifte palet aralığı 16 mm, 1200 mm genişliğinde. Uzunluğu 1,60 m; 2,00 m; 2,5 m; 3,0 m; 3,30 m; çok uzunu da mümkündür. Çifte palet aralığı, 40 mm, çatı cam kaplaması için uzunluk 2.5 m, dikey cam kaplama 3,5 m'dir.

Ürün isimlerinin çokluğu tasarımcıyı şaşırtmamalıdır. Tasarımcı uluslararası plastik malzemelerin kimyasal tanımlarına, kısaltmalarına ve bunların niteliklerine, normlarına, kontrol kaidelerine ve kurallar dizinine riayet etmelidir. Yapı sahasındaki en önemli plastik malzemelerin kısaltılmış harfler ve tanımı aşağıda gösterilmiştir: 

ABS = Akrilik Butadien Stiren 
CR = Kloropren 
EP = Epoksi reçinesi 
EPS = Genişlemiş Polistren 
GFK = Cam elyafı plastik maddesi 
PE = Polietilen 
PIB = Poliizobütilen 
PMMA = Polimerik akrilat (Akrilik cam)
PP = Olipropilen 
GF-UP = Cam elyaflı polye.
I IR = Bütil kauçuğu 
MF = Melamin formaldehid 
PA = Polyamid 
PC = Polikarbonat 
PS = Polistren 
PVC sert = Polivinil klorür sert 
PVC yumş. = Polivinil klorür yumuşak 
UP = Doymamış Poiyester reçinesi

Yan işlenmiş ürünler, yapı malzemeleri ve hazır malzemeler olarak işlenmiş plastik malzemeler genelde % 50 dolgu maddesi takviyeler ve katkılar içerir. Plastik malzemeler işlenme ve kullanım sırasında suya bağımlıdır.

Kullanım ısısının sınırı 80 t ve 120 t arasındadır. Uzun süren 80 t'den fazla ısıya inşaatçılıkta nadir olarak erişilmiştir (İstisna olarak sıcak su boruları ve yanma). Yangına karşın: plastik malzemeler organik yapı malzemesi olarak yanıcıdır, bazı durumlarda DIN 4102 yapı malzemesi sınıfı B1 'e erişir (zor tutuşma özellikli); çoğunluk olarak yapı malzemesi sınıfı B2 (normal yanıcı); bazıları yapı malzemesi sınıfı B3'e (kolaylıkla tutuşabilir özellikli) dahildir. 

Plastik materyal ürünlerin inşaatçılık (IBK) için sınıflandırılması 

1. Yapı malzemesi, yarı işlenmiş ürün: 1.1.Yapı plakaları ve bantları: 1.2. Sert köpüklü maddeler, maça yatağı; 1.3. Mineral ilaveli köpüklü maddeler (HS-hafif beton); 1.4. Folyolar, düz yataklar ve tenteler, dokumalar, tüllü maddeler, 1.5. Yer döşemesi. K- spor alanları döşemesi; 1.6. Profiller (Penceresiz); 1.7. Borular. Hortumlar ve aksesuarlar; 1.8. Yalıtım malzemeleri, tutkal, harç v.s. için yapıştırıcı madde. 

2. Yapı elemanı, kullanımları; 2.1. Dış duvar; 2.2. İç duvar; 2.3. Tavan; 2.4.Çatı ve donanımları; 2.5. Pencere, vitrin ve donanımları; 2.6. Kapılar, bahçe kapıları ve donanımları; 2.7. İstinatlar. 

3. Yardımcı gereçler, küçük parçalar v.d.: 3.1. Kalıplar, donanımları; 3.2. Yalıtım bantlan, yumuşak köpüklü malzemeler ve paletler, 3.3. Tespit parçaları; 3.4. Kaplamalar, 3.5. Havalandırma parçaları (borusuz); 3.6. Diğer küçük parçalar. 

4.BIna tekniği; 4.1. Sıhhi birimler; 4.2. Sıhhi objeler; 4.3. Armatürler ve sıhhi donanımlar; 4.4. Elektrik tesisatı ve donanımları; 4.5. Isıtma

5. iç döşeme, tertibat; 5.1. Mobilya ve takımları; 5.2. Aydınlatma eşyası, ışıklandırma donanımları. 

6. Konstrüktif kullanımlar, 6.1. tavanlar ve taşıyıcı duvarlar, ışıklı tavanlar; 6.2. Pnö ve çadır konstrüksiyonları; 6.3. yakıt tankları, depolar, silolar; 6.4. yüzme havuzları; 6.5. Kuleler, bacalar, merdivenler; 6.6. Oda hücreleri; 6.7. Plastik evler. 

Konstrüksiyon biçimleri düz destek tertibatları değil, fakat yüzey destek tertibatlarıdır (çanak biçimi). Plastik destek tertibatları, alt konstrüksiyonlara çok az ağırlık yüklerler. Plastik destek tertibatları (başka hammaddeler olmadan). kendi ağırlığıyla birlikte kar ve kar benzerlerini azami taşıma kapasitesine kadar kaldırır (örn. ışık kulelerinde). Aşağıdaki plastik maddeler elverişlidir: Akrilik cam (10 m'ye kadar gerilme mesafesi). GF-UP (40m'ye kadar). PUR-entegral köpük. Köpük nüvesinden metal saçlı (45 m’ye kadar) sandviç, hava taşıyan membranlar (74 m’ye kadar).

 Etiketler : plastik materyaller


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT