Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Mantolama Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Andezit Taşı Nedir » Atış Yeri Tesisleri » Banyo Tadilatı » Bazalt Taşı Nedir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Bina Güçlendirme » Bina ve Arazi Emniyeti » Bisiklet Kroskantrisi » Büyük Kapılar » Buz Sporları Salonları » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Çiftlik Tasarımı » Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Dekoratif Mobilya Uygulamaları » Denizlik Nedir » Depolama Sistemleri » Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli » Doğal Havalandırma » Dokuma Duvar Kaplamaları » Döner Kapılar » Döşeme Nedir » Döşeme Sistemleri » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Elektrik Prizleri » Enerji Santrali » Engelliler İçin Mekan Tasarımı » Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Evleri » Güneş Işığı Kullanımı » Hareket Derzleri » Havalandırma Sistemi » Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 » Hayvan Kümesleri » Hidroelektrik Tesisleri » Kalıp ve İskele Sistemleri » Kapalı Yüzme Havuzu » Kapı Kilit Sistemleri » Kapı Menteşeleri » Karayolu Elemanları Genel Tanımlar » Kayakla Atlama Tepeleri » Kilit Sistemleri DIN18252 » Kompozit Kaplama Malzemeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Ksilolit Kaplama » Kumtaşı Nedir » Linolyum Kaplama » Macun Nedir » Mekan Ölçüsü Alma » Merdiven Nedir » Mimaride Doğal Taş Kullanımı » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Oda İklimi Nedir » Ölçüler ve Ağırlıklar » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Rögar ve Büz Yapımı » Şantiye Nedir » Sedef Kakma » Soğutma Tesisleri » Solar Mimarisi » Strüktürel Çerçeveler » Su Çimento Oranı » Taban İzolasyon Sistemleri » Tahta Rabıta Nedir » Taş Oyma » Taşıyıcı Sistemler » Tekerlekli Paten Sahaları » Tekstil Yapılar » Toprak İşleri » TV Antenleri » Ulaşım Nedir » Vernik Nedir » Vida Nedir » Yangın Sistemleri » Yangına Dayanıklı Camlar » Yapı Biyolojisi » Yapı Elemanları » Yapı Havalandırma Tekniği » Yapı Sistemleri » Yapı Taşlarının Özellikleri » Yapı Türleri » Yapıştırıcılar Nedir » Yollar ve Caddeler » Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı » Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

kapalı yüzme havuzu

KAPALI YÜZME HAVUZLARI

Tatil yerleri olarak kapalı yüzme havuzları, bahçeye açılan pencerelerle iyi bir şekilde ışıklandırması sağlanan eğlence yerleridir. Açık yeri bulunmayan bodrumda kalan havuzlar kısa bir süre sonra kullanılamayacaklardır. 

Normalde su sıcaklığı 26-27 oC, hava 30-31 oC / %60-70 izafi hava nemi, maksimal hava hızı 0,25 m/da. olmalıdır. Buharlaşan su miktarı 16 g/m3 h’den (durgun durumda) max. 204 g/m3 h’ya (kullanımda) kadar. Ana sorun hava nemidir : Su buharı doyma sınırında havuzda kaldığı sürece, durgun vaziyette alçak değerde nemlenme durur. Bundan dolayı havuz, havalandırma ile üfürülmemelidir; havuz havalandırması ile gerçekleştirilen nem giderme sistemi pahalıdır, fakat nemi %70’i aştığı taktirde, her bir ufak ısı köprüsü kısa sürede yapıya zarar verir. En çok kullanılan yapı tarzı buhar yalıtımlı kış banyolarıdır. Yalıtılmamış yazlık havuzlar az kullanılır, kısmen sürgülü tavanlar ve salon kısmı iyi havada havuzun kısa süre için açılmasını sağlar ve açık yüzme havuzu olarak kullanılabilir, fakat ısı köprüleri dolayısıyla problemlidir. 

Salon kısmında WC, duş, şezlong için oturma yerinin bulunması kaçınılmazdır. Havuz çevresinin yer üstündeki kısmının genişliği duvar üst yüzeyine bağlıdır, havuz çevresinde yer alan yer altındaki kanal muhtemelen havuzun sızdırmazlığına yarar, kanallar ve havalandırma kanalın düzenlenmesi için mutlaka planlanmalıdır. 

Koordinesi : a-Bahçe ile (ideal bir kapalı havuz olarak açık yüzme havuzu biçimindedir) geçilebilir küvetle beraber b- Ebeveyn yatak odasına yakın olarak (muhtemel ebeveyn banyosu dışlu) c- oturma odası ile teknik odasına 10 m2’lik alan ilave edilmelidir.

Ek Odalar : Dinlenme yeri, büfe, bar, masaj, jimnastik, sauna tesisleri. Hot, Whirt-Pool (masaj 40 oC)

Teknik Donanımlar : Filtre tesisleri ile suyun hazırlanmasında dezenfekte maddesinin doz ayarı yapılır, su yolundaki akıntı su kabının içindeki (takr. 3 m3) suyun sertliği giderilir ve ayak mantar sprey aleti konulur. Temiz hava ve karışık hava donanımı olarak havalandırma tesisatı kanalları ile birlikte tavanda ve zeminde yerleştirilen basit havalandırma kutusu ve havalandırma vantilatörü yerleştirilerek radyatörlü veya konvektörlü ısıtma tesisatı veya hava ısıtması, havalandırma tesisatı ile kombine edilerek, ek konfor olarak yer kalorifer tesisatı döşenir, sadece taban yalıtımı k > 0,7 veya salon havası < 29 oC olursa, anlamlıdır. Isı pompasının kullanımı vasıtasıyla enerji tasarrufu sağlanır. Enerji tasarrufu, hava tesisatında geri kazanımlı ısı değiştirici ile havuzun üstünün örtülmesiyle ya da yüzülmediği anda hava ısısının artırılması ile gerçekleştirilir.

Diğer Donanımlar : Start bloku, su altı projektörü, karşı akım yüzme donanımı, kaydırak, solarium ve tramplenler yeterli havuz derinliği ve salon yüksekliği gerektirir. Güneş siperliği, ses yalıtımı önemlidir.(ses emen tavan, havalandırma tesisatı için ses izolasyonu)

Teknik ayrıntılar : Genel olarak sadece paslanmayan şu malzemeler kullanılmalıdır : Galvanizli çelik, göl suyuna dayanıklı alüminyum. Ahşap ve alçı önerilmez. Yüksek ısı yalıtımlı çift camlar pencerelerin şişmesini önler ve pencere altında konvektör boşluğu oluşturmaz.Etiketler : kapalı yüzme havuzu


Benzer Konular Kategoriler Hakkımızda Çatı Uygulamaları İletişim Mantolama Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Andezit Taşı Nedir Atış Yeri Tesisleri Banyo Tadilatı Bazalt Taşı Nedir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Bina Güçlendirme Bina ve Arazi Emniyeti Bisiklet Kroskantrisi Büyük Kapılar Buz Sporları Salonları Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Çiftlik Tasarımı Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Cıvata Nedir Çivi Nedir Dekoratif Mobilya Uygulamaları Denizlik Nedir Depolama Sistemleri Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli Doğal Havalandırma Dokuma Duvar Kaplamaları Döner Kapılar Döşeme Nedir Döşeme Sistemleri Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Elektrik Prizleri Enerji Santrali Engelliler İçin Mekan Tasarımı Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Evleri Güneş Işığı Kullanımı Hareket Derzleri Havalandırma Sistemi Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 Hayvan Kümesleri Hidroelektrik Tesisleri Kalıp ve İskele Sistemleri Kapalı Yüzme Havuzu Kapı Kilit Sistemleri Kapı Menteşeleri Karayolu Elemanları Genel Tanımlar Kayakla Atlama Tepeleri Kilit Sistemleri DIN18252 Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Kaplama Kornişlerin Monte Edilmesi Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Linolyum Kaplama Macun Nedir Mekan Ölçüsü Alma Merdiven Nedir Mimaride Doğal Taş Kullanımı Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Oda İklimi Nedir Ölçüler ve Ağırlıklar Plastik Laminat Plastik Ürünler Rögar ve Büz Yapımı Şantiye Nedir Sedef Kakma Soğutma Tesisleri Solar Mimarisi Strüktürel Çerçeveler Su Çimento Oranı Taban İzolasyon Sistemleri Tahta Rabıta Nedir Taş Oyma Taşıyıcı Sistemler Tekerlekli Paten Sahaları Tekstil Yapılar Toprak İşleri TV Antenleri Ulaşım Nedir Vernik Nedir Vida Nedir Yangın Sistemleri Yangına Dayanıklı Camlar Yapı Biyolojisi Yapı Elemanları Yapı Havalandırma Tekniği Yapı Sistemleri Yapı Taşlarının Özellikleri Yapı Türleri Yapıştırıcılar Nedir Yollar ve Caddeler Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı Yükseltilmiş Döşeme SistemleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT