Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

bisikletli ulaşım

BİSİKLETLİ ULAŞIM

Bisiklet sepetleri ve çocuk selelerine dikkat ediniz. Çocuk bisikletleri küçüktür. 2,60 m kadar tandemleri olan bisikletler 2,5 m kadar uzunluktadırlar. Bisiklet yedek çekini (çeki kolu ile beraber) takriben 1,60 m uzunluğunda, 1,00 m genişliğindedir. Başka özel bisikletler hareket engelliler ve yük taşımacılığı içindir.

Bisiklet park yerini düzenlemeye çaba gösteriniz. Dar bir bisiklet park yerinde bisikletlerin kilitlenmesi, yüklenmesi esnasında, bisikleti alma veya çıkarma sırasında yaralanma, kirlenme, kırma gibi tehlikeler oluşabilir. 

Bisikletlerin üst üste konması halinde alan tasarrufu bakımından ön tekerleğin üst üste gelerek park yeri oluşturulması mümkündür. Buna karşın bisikletleri dikine yerleştirme düzeni maddi harcamalar gerektirdiğinden problemlidir. Bisiklet tutturaçları emniyetli olmalıdır. Kilitlenmesi mümkün olduğunca bisiklet tutturaçlarına ön tekerlekten veya bisiklet kadronundan da asma kilitle kilitlenebilecek şekilde olmalıdır. Kadron tutucunun bulunması burada daha da önemlidir. Çocuk bisikletleri için ara tabanlık lata gerekir. 

Kadron tutucu çift taraflı kullanım içindir. Burada ara mesafe 1,20 m olmalıdır. Bisiklet yolunun genişliği 1,80 m'dir. Enine yollar öngörülür. Genel organizasyon açık ve oryantasyon içerir olmalıdır. 

Bisikletin yedek çekinleri ve özel bisikletler park yerleri ihtiyaca göre yapılmalıdır. Uygun kilitsiz olan bisiklet tutucular mümkün olduğunca bina içlerinde insanların az girip çıktıkları yerlerde bulunmalıdır. Uzun süreli bisiklet park etmelerde tavan kaplama ve ışıklandırma düşünülmelidir.

Bisiklet park yerleri kullanıma yakın yerlerde yapılmalıdır ki, kolaylıkla bulunabilmeli, rahat şekilde bisikletle geçilebilmeli ve sosyal kontrole uygun olmalıdır. Bisiklet park yerlerinin büyük toplantılarda, tren istasyonlarında, açık yüzme havuzlarında ve alışveriş merkezlerinde gözetim altında bulunması daha anlamlıdır. Bisiklet park yerleri taşıtlar tarafından da kullanılacak şekilde değişik işlevlere uygun olmalıdır.

Bir yöne doğru gidişin işlekliği 1,40 m genişlikte, daha iyisi 1,60 m genişlikte olmalıdır. 

Geçiş ve karşılaşma az bir süratle 1,60 - 2,00 genişlikte olmalıdır. 2,00 - 2,50 m genişlik çekçekli bisikletlerin bisiklet yolunu kullanmaları açısından daha iyidir. 

Bisiklet sürücüsünün trafik yol alanının esas ölçüsü, bisiklet sürücüsünün esas genişliği 0,60 m ve yüksekliği ve farklı durumlarda gerekli hareket ortamının birlikteliği ile oluşur. 

Bisiklet tutucularının arasındaki geçiş uzunluğu dar olarak yapılmamalıdır. Ara geçiş mesafesi min. 1,50 m, ideal olanı ise 2,00 m'dir. Her 15 m geçit ile kesilmelidir. Bir katlı bisiklet ayaklığı arasındaki ara geçiş genişliği en az 2,50 m olmalıdır. 
Bisiklet ayaklığı ne kadar uzun olursa ara geçişi de o kadar dar olur. Ara geçiş genişliği en az 1,50 m, en fazla 10 m kadar olmalıdır.

 Etiketler : bisiklet


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT