Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Mantolama Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Andezit Taşı Nedir » Atış Yeri Tesisleri » Banyo Tadilatı » Bazalt Taşı Nedir » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Bina Güçlendirme » Bina ve Arazi Emniyeti » Bisiklet Kroskantrisi » Büyük Kapılar » Buz Sporları Salonları » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Çiftlik Tasarımı » Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Dekoratif Mobilya Uygulamaları » Denizlik Nedir » Depolama Sistemleri » Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli » Doğal Havalandırma » Dokuma Duvar Kaplamaları » Döner Kapılar » Döşeme Nedir » Döşeme Sistemleri » Duvar Aplikasyonu » Duvar Bezeme Restorasyonu » Elektrik Prizleri » Enerji Santrali » Engelliler İçin Mekan Tasarımı » Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Evleri » Güneş Işığı Kullanımı » Hareket Derzleri » Havalandırma Sistemi » Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 » Hayvan Kümesleri » Hidroelektrik Tesisleri » Kalıp ve İskele Sistemleri » Kapalı Yüzme Havuzu » Kapı Kilit Sistemleri » Kapı Menteşeleri » Karayolu Elemanları Genel Tanımlar » Kayakla Atlama Tepeleri » Kilit Sistemleri DIN18252 » Kompozit Kaplama Malzemeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Ksilolit Kaplama » Kumtaşı Nedir » Linolyum Kaplama » Macun Nedir » Mekan Ölçüsü Alma » Merdiven Nedir » Mimaride Doğal Taş Kullanımı » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Nanoteknolojik Malzemeler » Oda İklimi Nedir » Ölçüler ve Ağırlıklar » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Rögar ve Büz Yapımı » Şantiye Nedir » Sedef Kakma » Soğutma Tesisleri » Solar Mimarisi » Strüktürel Çerçeveler » Su Çimento Oranı » Taban İzolasyon Sistemleri » Tahta Rabıta Nedir » Taş Oyma » Taşıyıcı Sistemler » Tekerlekli Paten Sahaları » Tekstil Yapılar » Toprak İşleri » TV Antenleri » Ulaşım Nedir » Vernik Nedir » Vida Nedir » Yangın Sistemleri » Yangına Dayanıklı Camlar » Yapı Biyolojisi » Yapı Elemanları » Yapı Havalandırma Tekniği » Yapı Sistemleri » Yapı Taşlarının Özellikleri » Yapı Türleri » Yapıştırıcılar Nedir » Yollar ve Caddeler » Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı » Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

solar mimarisi

SOLAR MİMARİSİ

Mimar ve inşaat mühendisleri, ekonomik nedenlerden dolayı, fosilli enerji kaynaklarından enerji üretme gibi alternatif bir arayışa yönelmişlerdir. Bugün de, ekolojik nedenler böyle bir gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. Enerji yönünden bilinçli bir yapılaşma, bir konutun enerji gereksinimini eski yapılara nazaran %50 oranında azaltır.

BİNALARIN ENERJİ BİLANÇOSU

 Enerji Kazanımı : Enerji kaynakları her bir bina için ücretsiz kullanılabilir durumdadır. Isıtma, soğutma, su ısıtması, aydınlatma ve elektrikli aletlerin işletilmesinde ek enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 Enerji Kaybı : Binaların en büyük enerji kayıpları pencere, duvar, tavan ve çatılardaki ısı hatlarında meydana gelmektedir.

ENERJİ BİLİNÇLİ YAPILAŞMA

Genelde, bir binanın enerji gereksinimini azaltan 3 nokta vardır.

 Isı kaybının azaltılması.

 Güneş ışınlarından enerji kazanımı.

 Kullanıcının, enerji bilançosunun uygun hale getirilmesi için bilinçli davranması.

Bina konumunun seçiminde bile ısı kaybını en asgari seviyeye düşürmeye yönelik esaslar mevcuttur. Nitekim, bir yörenin en küçük konumunda, örneğin arsanın yükseklik seviyesinin rüzgar ve sıcaklık oranlarını değiştirmesi gibi değişik imkanlar bile söz konusu olabilir.

Şayet, arsanın üçte bir kısmı tepelik yerin dışında bulunuyorsa, değişken elverişli mikro iklim oranları güneye yönelik yamaçlarda bulunur. Bina biçimi, enerji bilinçli yapılanmada büyük rol oynamaktadır. Binanın açık yüzeyi, dışarıdaki hava ile doğrudan bağlantı içerisinde olduğundan değerli enerjiyi dışarıya vermektedir. Bina tasarımında, binada açık kısımların az olmasına dikkat edilmelidir.

PLAN ORGANİZASYONU

Güneş enerjisinin pasif kullanımında ısı, doğrudan ışık yayması ile ve belirli yapı elemanlarının örneğin duvar ve yer döşemelerinin ısı toplaması ile kullanılır. Buradan mantıklı bir plan organizasyonu ortaya çıkar. Sürekli kullanılan odalar güneye bakmalı ve geniş camlarla donatılmalıdır. Sürekli bulunulan odaların camlı olması önerilir. Az kullanılan, düşük sıcaklıktaki ve ısıtılmayan odalar kuzeye yönlendirilmelidir. Bu odalar sıcak oturma alanı ile soğuk dış iklim arasında tampon görevi üstlenir.

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMA

Güneş enerjisinin kullanımı aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır.

 Aktif Güneş Enerjisi Kullanımı : Teknik gereçlerle, örneğin güneş kollektörlerinin kullanımı, boru hatları, biriktirici kaplar, devir daim pompalarından enerji iletilmesi vasıtasıyla gerçekleşir. Bu sistem yüksek yatırım ve bakım masrafı gerektirir. Tek aileli yapılarda bu tesisler ekonomik değildir.

 Pasif Güneş Enerjisi Kullanımı : Örneğin duvar, tavan, cam gibi belirli yapı elemanlarının ısı toplayıcısı olarak kullanımı vasıtasıyla gerçekleşir.

Bu sistemin etkinliği belirli faktörlere bağlıdır.

 İklimsel veriler. Ortalama ay sıcaklığı, güneş geometrisi veya güneş ışınının yayılması, güneş ışınının yayılma süresi, enerjinin yayılması.

 Güneş enerjisinden yararlanma şekli, dolaylı ve dolaysız yararlanma.

 Yapı malzemesinin seçimi. Üst yüzeylerin emme kabiliyeti ve yapı elemanlarının ısı toplama kabiliyeti.

GÜNEŞ ENERJİSİ

Bir evde kişi başına yaklaşık 1,5 m2 kollektör alanı ve depoda yaklaşık 100 lt su hacmi gereklidir. 4 kişilik bir konuttaki sıcak su üretimi için 3 m2 emme alanı olan 30 boruluk kollektör gereklidir. Kollektör, günde, güneş ışınına göre 8,5  14 kwH arasında sıcaklık üretir. Bu miktar 200 – 280 litre suyun ısıtılması için yeterlidir. Her solar tesisatı için bir ısıtma sistemi gereklidir. Güneş uzun süre için, ısıtma işlemini tek başına üstlenemez.

FARKLI TEKNOLOJİLERİ

 Solar Termi : Termik güneş enerjisi kullanımı kollektör yardımıyla gerçekleşir. Kollektör kelimesi toplama ve karşılama anlamına gelir. Solar termi su ısıtmasını sağlar.

 Solar Akım Fotovoltaik (FV) : Solar hücreleri yardımıyla güneş ışınlarının elektrik denge akımına doğrudan dönüştürülmesidir.Etiketler : solar mimarisi, güneş enerjisi


Benzer Konular Kategoriler Hakkımızda Çatı Uygulamaları İletişim Mantolama Nedir Ahşabın Kimyasal Özellikleri Ahşap Bezeme Ahşap Birleşim ve Geçmeler Ahşap Kolonlar Ahşap Oyma Ahşap Panjur Kepenk Ahşap Silmeler ve Pervazlar Ahşap Sineklik Akustik Asma Tavan Akustik Tavan Karoları Alçı Kartonpiyer Ters Kalıp Alçı Levhalar Alçı Vitray Yapımı Alçıpan Asma Tavan Andezit Taşı Nedir Atış Yeri Tesisleri Banyo Tadilatı Bazalt Taşı Nedir Beton Nedir Bina Cam Temizliği Bina Güçlendirme Bina ve Arazi Emniyeti Bisiklet Kroskantrisi Büyük Kapılar Buz Sporları Salonları Cam Nedir Cam Takma Sistemleri Çiftlik Tasarımı Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Cıvata Nedir Çivi Nedir Dekoratif Mobilya Uygulamaları Denizlik Nedir Depolama Sistemleri Dış Duvarlar Alçak Enerji Yapı Şekli Doğal Havalandırma Dokuma Duvar Kaplamaları Döner Kapılar Döşeme Nedir Döşeme Sistemleri Duvar Aplikasyonu Duvar Bezeme Restorasyonu Elektrik Prizleri Enerji Santrali Engelliler İçin Mekan Tasarımı Eşyanın Görünümü İçin Ölçü Olarak Göz Ev Dekorasyonu Ev Tadilatı Fasarit Nedir Fitiller ve Eşikler Gazbeton ve Köpükbeton Güneş Evleri Güneş Işığı Kullanımı Hareket Derzleri Havalandırma Sistemi Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 Hayvan Kümesleri Hidroelektrik Tesisleri Kalıp ve İskele Sistemleri Kapalı Yüzme Havuzu Kapı Kilit Sistemleri Kapı Menteşeleri Karayolu Elemanları Genel Tanımlar Kayakla Atlama Tepeleri Kilit Sistemleri DIN18252 Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Kaplama Kornişlerin Monte Edilmesi Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Linolyum Kaplama Macun Nedir Mekan Ölçüsü Alma Merdiven Nedir Mimaride Doğal Taş Kullanımı Mimarlıkta Teknik Resim Mutfak Tadilatı Nanoteknolojik Malzemeler Oda İklimi Nedir Ölçüler ve Ağırlıklar Plastik Laminat Plastik Ürünler Rögar ve Büz Yapımı Şantiye Nedir Sedef Kakma Soğutma Tesisleri Solar Mimarisi Strüktürel Çerçeveler Su Çimento Oranı Taban İzolasyon Sistemleri Tahta Rabıta Nedir Taş Oyma Taşıyıcı Sistemler Tekerlekli Paten Sahaları Tekstil Yapılar Toprak İşleri TV Antenleri Ulaşım Nedir Vernik Nedir Vida Nedir Yangın Sistemleri Yangına Dayanıklı Camlar Yapı Biyolojisi Yapı Elemanları Yapı Havalandırma Tekniği Yapı Sistemleri Yapı Taşlarının Özellikleri Yapı Türleri Yapıştırıcılar Nedir Yollar ve Caddeler Yüksek Yapılarda Gaz Tesisatı Yükseltilmiş Döşeme SistemleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT