Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

lokanta

LOKANTA TASARIMI

Bir kişi, rahatça yemek yiyebilmek için, 60 cm genişliğinde ve 40 cm derinliğinde masa yüzeyi gereksinir . Bu ölçü ile masa komşularına da gerekli mesafe bırakılmış olur. Masanın ortasında 20 cm genişliğindeki yüzey, tabak, çanak ve çorba kasesi için gereklidir. Bu şekilde masanın toplam genişliğinin 80-85 cm olması idealdir. 90-120 cm çapındaki yuvarlak, sekiz ve altı köşeli masa 4 kişi için elverişli olup, bu şekilde bir veya iki kişi bile masaya dahil edilebilir. Masa ve duvar arasındaki mesafe 75 cm olmalıdır, çünkü sandalye 50 cm'lik bir mesafe gerektirir. Eğer masa ve duvar arasındaki geçit sağlanması gerekirse, mesafe 100 cm olmalıdır. Yuvarlak masalar 50 cm'ye oranla biraz daha fazla yer gerektirir.

Her bir lokanta inşasından önce organizasyon sürecinin planlanması yapı sahibi ile birlikte yapılmalıdır. Önce hangi kalite ve miktarda yemeklerin sunulacağı, hangi servis sisteminin seçileceği tespit edilmelidir. (Sabit veya değişik günlük menüler, tabaklar, servis takımları, self servis veya karma sistem). Tasarım için aşağıdakiler önemlidir: Hizmet verilecek müşteri sayısı. Mutfak planlamasına, soğutma sistemi tesisine, elektrik, ısıtma, havalandırma, sıhhi tesisat planlamasına uzmanların katılımları gerekir. Lokantanın hangi tarzda yapılacağı konuma bağlıdır. 

Bir lokantanın ana mekanı yemek salonudur. Donanım işletmeye göre tesis edilir. Masa grupları için belirli sayıda masa ve sandalyeler gerekir. Rezervasyon masası belirli bir köşeye yerleştirilmelidir. Yan odalara, toplantı odalarında varyasyon olanaklarını elde etmek için portatif mobilyalar konmalıdır. Acelesi olan müşteriler için sabit sandalyeli barlar dizayn edilmelidir. Lokanta yeri büyük müşteri salonu ile ilişkilendirilmelidir. Müşteri salonu ile zemin kattaki mutfak, yan odalar, tuvaletler, sıhhi tesisatlar gruplandırılmalıdır. 

Salondaki kolonların masaların yanında veya masa köselerinde daha iyi duracağı göz önünde bulundurulmalıdır Müşteri odalarının iç yüksekliği 50 m2 = 2,50m, 50 m’den fazla=2,75 m, 100 m’den fazla 3,00 m; balkonların altında 2,50 m olmalıdır. 

Bar ve lokantada tuvaletler: Bira lokallerinde % 75 bay, % 25 bayan; dans lokallerinde % 50 bay, % 50 bayan olarak hesap edilir.

Acil çıkışlarda 150 kişiden her birine 1,0 m genişlik gerekir. En az iç genişlikleri: Lokantalardaki geçitler 0,80 m, kapılar 0,90 m, sahanlık ve acil çıkışlar 1,0 m olarak tasarlanmalıdır.
Tuvaletlere, yıkanma, personel ve depo odalarına çıkaran merdivenler: Yürüme genişliği 1,10 m'dir. Geçit yüksekliği 2,10 m düşey olarak ölçülür. Pencere yüzeyi lokanta yüzeyinin 1/10'unu oluşturmalıdır.

HAREKETLİ LOKANTALAR

Tramvaylardaki ve uzun yol otobüslerindeki yemek ihtiyacı için yer imkanı vagonlu restoranlara nazaran daha azdır. Lokantan vagonların ölçüleri onlarca yıllık deneyimlerden ve değişik tasarımlardan sonra bugünkü oluşumuna doğru sistematik biçimde geliştirilmiştir. Lokantalı vagonların mutfağı en dar yer kullanımını ve kapı ların genişliği için en etkin örneği oluşturmaktadır. Buzdolapları ise büyükçedir Mutfaktaki bulaşıkların yıkanması iki yemek arası zamanda mümkün olmalıdır. Lokantalı vagonların işletmesi, müşterilerin en fazla sayısı mevcut yer kapasite ile sınırlandırıldığından, kolaylaştırılmıştır.

 Etiketler : lokanta, restoran, tasarım, mimari


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT